RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiedeńskie rozmowy ws. paktu nuklearnego. USA przedstawia Iranowi poważną propozycję

Amerykańsko-irańskie rozmowy toczą się w Grand Hotelu w Wiedniu (fot. Thomas Kronsteiner / Getty Images)
Amerykańsko-irańskie rozmowy toczą się w Grand Hotelu w Wiedniu (fot. Thomas Kronsteiner / Getty Images)

Podczas odbywających się w Wiedniu amerykańsko–irańskich rozmów na temat odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku Stany Zjednoczone przedstawiły Teheranowi „bardzo poważną propozycję” – poinformował w piątek wysoki rangą amerykański urzędnik administracji państwowej.

USA nałożyły sankcje na kolejnych irańskich wojskowych

Departament Stanu USA nałożył sankcje na dwóch członków irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Oskarża się ich o łamanie praw człowieka w trakcie...

zobacz więcej

Amerykańscy negocjatorzy „wysunęli bardzo poważny pomysł i wykazali prawdziwą chęć wznowienia porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r., pod warunkiem, że Iran będzie stosował się do zapisów umowy” – powiedział dziennikarzom urzędnik.

Podkreślił, że Stany Zjednoczone oczekują od Iranu „wzajemności” w wysiłkach na rzecz wznowienia porozumienia. – Widzieliśmy pewne oznaki wzajemności, ale z pewnością są one niewystarczające. Pytanie brzmi, czy Iran jest skłonny (...) przyjąć to samo pragmatyczne podejście, jakie przyjęły Stany Zjednoczone, aby ponownie wypełniać swoje zobowiązania wynikające z umowy – zaznaczył.

Jak pisze agencja Reuters, delegaci obu krajów przedstawili w Wiedniu swoje twarde stanowiska na temat możliwości powrotu do umowy. Według niektórych źródeł w rozmowach zanotowano pewien postęp, ale strona amerykańska obawia się impasu w negocjacjach.

Wiedeń: Pierwsze, pośrednie rozmowy USA i Iranu ws. porozumienia nuklearnego

W Wiedniu doszło do pierwszego od kilku lat, pośredniego spotkania wysłanników Iranu i Stanów Zjednoczonych. Tym samym rozpoczęły się wstępne...

zobacz więcej

Kto zrobi pierwszy krok?


– Jeśli Iran będzie trzymał się stanowiska, że porozumienie zostanie odnowione pod warunkiem, że najpierw każda sankcja nałożona od 2017 roku zostanie zniesiona, to zmierzamy w kierunku impasu – powiedział amerykański urzędnik.

Porozumienie atomowe świata z Iranem z 2015 r. przewidywało, że Iran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie z Teheranu sankcje gospodarcze. W 2018 r. jednak ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył nowe sankcje gospodarcze.

Obecny gospodarz Białego Domu Joe Biden chce ożywić porozumienie, ale Waszyngton i Teheran nie zgadzają się co do tego, kto powinien zrobić pierwszy krok. USA chcą, aby Teheran zaczął przestrzegać zapisów umowy, Irańczycy z kolei domagają się najpierw zniesienia wszystkich sankcji.

źródło:

Zobacz więcej