RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cyberprzestępcy grasują. Holenderskie banki okradzione na prawie 40 mln euro

Wzrost cyberprzestępczości w czasie pandemii COVID-19 (fot. Thomas Imo/Photothek/Getty Images)
Wzrost cyberprzestępczości w czasie pandemii COVID-19 (fot. Thomas Imo/Photothek/Getty Images)

W wyniku przestępstw dokonanych przez przestępców internetowych w 2020 roku banki utraciły 39,5 mln euro – informuje w piątek Holenderski Związek Banków (NVB). Bankowcy rosnącą liczbę przestępstw wiążą z pandemią COVID-19.

Wyłudzenia na koronawirusa. Nowa metoda cyberprzestępców

Cyberprzestępcy podszywający się pod jednego z operatorów na rynku usług kurierskich wykorzystali obawy związane z koronawirusem do próby bankowego...

zobacz więcej

Najwięcej szkód, bo aż 26,7 mln euro, wyrządził „phishing”, czyli podszywanie się pod stronę banku lub wyłudzenie danych przez telefon lub pocztę elektroniczną. W 2019 r. było to jedynie 7,9 mln euro.

Cyberprzestępcy wykorzystywali także skradzione karty debetowe i kredytowe, co przyniosło prawie 10 mln euro strat. Jak zauważa NVB, prawie wszystkie szkody są rekompensowane przez banki, chyba że sam klient dopuścił się poważnego zaniedbania.

Przyczyny cyberprzestępstw


Według bankowców istnieje kilka przyczyn większych szkód spowodowanych oszustwami w systemie płatności. „Ponieważ w wyniku pandemii utrzymujemy więcej kontaktów online ze znajomymi, sklepami, firmami i władzami, oszustom łatwiej jest dotrzeć do potencjalnych ofiar przez internet” – pisze w informacji prasowej Holenderski Związek Banków.

Ekspert podpowiada, jak chronić się przed cyberprzestępczością

Szerząca się epidemia koronawirusa stwarza idealne warunki dla cyberprzestępców. – Jeżeli pojawia się jakakolwiek nieprawidłowość i jakiekolwiek...

zobacz więcej

Fałszywe wiadomości i fałszywe strony internetowe oszustów stały się znacznie lepsze, inteligentniejsze i bardziej przekonujące. Dzięki bogactwu danych osobowych, które oszuści uzyskują z wycieków danych: Facebooka, Marktplaats, Instagrama, LinkedIn i innych mediów społecznościowych, mogą łatwiej oszukać ofiary.

„Przestępcy są bardzo kreatywni w uzyskiwaniu dostępu do kont bankowych” – poinformowano w biurze rzecznika amsterdamskiej policji. Oszuści na przykład wysyłają wiadomość e-mail lub wiadomość tekstową z informacją, że są problemy z danymi bankowymi lub kartą bankową.

„Następnie przestępcy zwabiają do fałszywej witryny banku, która niczym nie różni się od prawdziwej. Tutaj zostaniemy poproszeni o podanie nazwy użytkownika i hasła. W ten sposób oszust będzie miał dostęp do danych bankowych. Ze wszystkimi tego konsekwencjami” – informuje holenderska policja.

źródło:

Zobacz więcej