RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ambasador RP w Moskwie: Rosja nie dotrzymała słowa

Ambasador zwrócił uwagę, że Rosja nadal nie zwróciła wraku (fot. MSZ)
Ambasador zwrócił uwagę, że Rosja nadal nie zwróciła wraku (fot. MSZ)

Rosja nie dotrzymała słowa w sprawie budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej – powiedział Polskiemu Radiu ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski. Dyplomata udał się do Smoleńska, gdzie w sobotę weźmie udział w uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r.

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej przedłużone

Do 31 grudnia bieżącego roku prokuratura przedłużyła śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej – wynika z informacji przekazanych przez Prokuraturę...

zobacz więcej

Krajewski podkreślił, że jest to jego pierwsza wizyta po objęciu placówki w Moskwie. Wskazał, że strona rosyjska nie dotrzymała obietnic w sprawie budowy pomnika w hołdzie ofiarom tragedii w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 r. i nie zwróciła Polsce wraku samolotu.

– Niestety, pomimo ustaleń rządowych pomnika nadal nie ma i jest to dla nas niezrozumiałe tak, jak niezrozumiałe jest, dlaczego wrak samolotu, którym podróżował prezydent Polski, nadal jest w Rosji – stwierdził dyplomata.

Ambasador będzie w sobotę również uczestniczył we mszy świętej, która zostanie odprawiona na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

źródło:
Zobacz więcej