RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Miasto miliarderów. Już przegoniło Nowy Jork, Londyn i Moskwę

Awans Pekinu ma związek z szybkim opanowaniem pandemii (fot. Pexels)
Awans Pekinu ma związek z szybkim opanowaniem pandemii (fot. Pexels)

Pekin wyprzedził Nowy Jork i jest teraz miastem z największą liczbą miliarderów na świecie. W stolicy Chin przybyło przez ostatni rok 33 takie osoby, a łącznie mieszka ich tam 100, o jedną więcej niż w największej metropolii USA – wynika z rankingu magazynu „Forbes”.

Lawenda – bogactwo Bałkanów

Państwa Trójmorza znane są z lawendy, rośliny charakterystycznej dla tego regionu Europy. Lawendowe pola to widok bardzo częsty przede wszystkim w...

zobacz więcej

Choć Pekin ma teraz więcej miliarderów niż Nowy Jork, który znajdował się na szczycie listy przez poprzednie siedem lat, łączny majątek nowojorskich bogaczy wciąż jest o 80 mld dolarów większy niż pekińskich – podkreśla opisująca zestawienie stacja BBC.

Awans Pekinu w ostatnim roku wiązany jest z szybkim opanowaniem pandemii COVID-19 w Chinach, a także z dynamicznym rozwojem chińskich firm technologicznych i wzrostami na giełdzie.

Najbogatszym mieszkańcem Pekinu jest Zhang Yiming, założyciel platformy do udostępniania krótkich filmików Tik Tok i dyrektor generalny firmy ByteDance. W ciągu ostatniego roku jego majątek podwoił się i szacowany jest na 35,6 mld dolarów.

Najzamożniejszy mieszkaniec Nowego Jorku, były burmistrz tego miasta Michael Bloomberg, wciąż jest jednak znacznie bogatszy od Zhanga. Według „Forbesa” dysponuje on majątkiem wartym 59 mld dolarów.

Zdalny biznesmen płaci niższy podatek

Przedsiębiorca, który w czasie pandemii prowadzi firmę w mieszkaniu, może rozliczyć w kosztach PIT wydatki na czynsz, media oraz sprzęt. I to...

zobacz więcej

Chiny gonią USA


W całych Chinach, wraz z Hongkongiem i Makau, grono miliarderów powiększyło się w ostatnim roku o 210 do 698 osób i był to największy wzrost wśród państw ujętych w zestawieniu. Najludniejszy kraj świata stopniowo dogania pod tym względem pierwsze na liście Stany Zjednoczone, gdzie mieszka 724 miliarderów.

Połowa nowych chińskich miliarderów zawdzięcza fortuny przemysłowi produkcyjnemu lub firmom technologicznym. Jest wśród nich Kate Wong, która dorobiła się na produkcji papierosów elektronicznych.

Mimo pandemii koronawirusa na świecie przybyło w ubiegłym roku 493 miliarderów; ich grono powiększało się średnio co 17 godzin. Na trzecim miejscu w rankingu krajów znalazły się Indie, gdzie mieszka 140 miliarderów.

Tytuł najbogatszego człowieka świata po raz czwarty z rzędu przypadł założycielowi i dyrektorowi generalnemu firmy Amazon Jeffowi Bezosowi. Jego majątek powiększył się w ciągu ostatniego roku o 64 mld dolarów i szacowany jest teraz na 177 mld dolarów.

źródło:

Zobacz więcej