RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wzmacniamy flagowy produkt”. Francja inwestuje w modernizację czołgu Leclerc

Czołg zostanie zmodernizowany w ramach programu Scorpion (fot. Aurelien Meunier/Getty Images)
Czołg zostanie zmodernizowany w ramach programu Scorpion (fot. Aurelien Meunier/Getty Images)

Francuskie Ministerstwo ds. Sił Zbrojnych ogłosiło budżet na konserwację i utrzymanie czołgu Leclerc w wysokości miliarda euro w ciągu 10 lat. „Wzmacniamy nasz flagowy produkt” – podkreśliła w środę szefowa resortu Florence Parly.

Propaganda Kremla o polskim „ataku”, rosyjskiej „odpowiedzi” i Marynarce Wojennej

Rosyjska propaganda buduje w mediach fałszywy wizerunek Polski, jej sił zbrojnych, a zwłaszcza marynarki wojennej, podaje fałszywe informacje na...

zobacz więcej

Minister oficjalnie ogłosiła, że umowa o przedłużeniu kontraktu, zawarta z głównym wykonawcą, firmą Nexter, obejmuje dostawę części zamiennych, dokumentacji, kontrolę i pomoc techniczną.

Modernizacja czołgu


  Czołg zostanie również zmodernizowany w ramach programu Scorpion; przewidziano m.in. pokrycie pojazdu specjalną warstwą ochronną. Według ministerstwa z ulepszeń tych skorzysta 200 czołgów, w tym 122 maszyny do 2025 roku.

Budżet programu Scorpion na lata 2019-2025 wynosi 5 mld euro; program ma na celu stworzenie narzędzi cyfrowych dla pojazdów wojskowych, tak jak ma to miejsce w przypadku sił morskich (fregaty, okręty podwodne i lotniskowce) i lotnictwa (nowy system walki powietrznej SCAF) – podaje stacja BFM TV.

Strzela w ruchu na odległość do 4000 metrów


Skonstruowany przed 30 laty czołg Leclerc wciąż pozostaje jednym z najskuteczniejszych na świecie. Jak podkreśla francuskie ministerstwo, „Leclerc jest jedynym czołgiem bojowym zdolnym do strzelania w ruchu na odległość do 4000 metrów”.

Od 2017 roku czołgi Leclerc są rozmieszczone w państwach bałtyckich na potrzeby natowskiej misji Lynx, a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – informuje BFM TV.

Zobacz także:  Uratowany dzięki streamowi na Tik Tok    

źródło:

Zobacz więcej