RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Grupa polityczna byłego wiceprezydenta USA. Czy ma poparcie Trumpa?

Pence ogłosił powstanie nowej grupy politycznej (fot. Win McNamee/Getty Images)
Pence ogłosił powstanie nowej grupy politycznej (fot. Win McNamee/Getty Images)

Były wiceprezydent USA Mike Pence ogłosił w środę utworzenie grupy politycznej Advancing American Freedom. Ma ona promować konserwatywne wartości i przeciwstawiać się agendzie prezydenta Joe Bidena. Wśród członków są osoby z dawnej administracji Donalda Trumpa.

Zaskakujące słowa Trumpa. Dotyczą startu w wyborach w 2024 roku

Były prezydent USA Donald Trump oświadczył, że decyzję w sprawie ewentualnego swojego startu w wyborach prezydenckich w 2024 r. „podejmie później”,...

zobacz więcej

Advancing American Freedom skupiać się ma na trzech obszarach: gospodarce, polityce zagranicznej i „amerykańskiej wolności”. Ten ostatni dotyczy głównie spraw światopoglądowych. Wśród członków jest m.in. była doradczyni Trumpa Kellyanne Conway oraz były szef Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu Larry Kudlow.

„Advancing American Freedom planuje budować na sukcesie ostatnich czterech lat, promując tradycyjne konserwatywne wartości i skuteczną politykę administracji Trumpa” – przekazał w oświadczeniu Pence. „Konserwatyści nie będą stać bezczynnie, gdy radykalna lewica i nowa administracja będą próbowali destrukcyjną polityką grozić pozycji Ameryki jako największego kraju na świecie” – dodał.

W ocenie mediów w USA utworzenie przez Pence’a nowej grupy stanowi dowód na to, że polityk z Indiany chce pozostać kluczowym graczem po prawej stronie amerykańskiej sceny politycznej. Spekuluje się o jego prezydenckich ambicjach. Jeszcze w kwietniu Pence wygłosić ma przemówienie w Karolinie Południowej, pierwsze od oddania w styczniu drugiego najważniejszego urzędu w państwie.

Czytaj także: Donald Trump atakuje lidera Republikanów


Grupa ma poparcie byłego prezydenta USA


Według doniesień „Washington Examiner” Advancing American Freedom ma poparcie Trumpa, a relacje między byłym gospodarzem Białego Domu a jego niedawnym zastępcą poprawiły się po konflikcie dotyczącym szturmu na Kapitol z 6 stycznia.

Donald Trump będzie wspierał Republikanów w wyborach do Kongresu

Podczas spotkania z liderem republikańskiej mniejszości w Izbie Reprezentantów Kevinem McCarthym były prezydent USA Donald Trump obiecał, że...

zobacz więcej

Trump uważał w styczniu, że Pence miał możliwość podważenia w Kongresie wyników listopadowych wyborów prezydenckich i krytykował go, że tego nie uczynił. Po ataku sympatyków Trumpa na Kapitol ówczesny wiceprezydent został ewakuowany przez służby z sali obrad.

Pence w ostrych słowach krytykował później intruzów, którzy siłą wtargnęli na Kapitol, oceniając, że ich zachowanie „pozbawiło Amerykanów merytorycznej dyskusji w Kongresie na temat uczciwości wyborów w Stanach Zjednoczonych”. Były wiceprezydent utrzymuje, że w ubiegłorocznych wyborach doszło do „poważnych nieprawidłowości w głosowaniu”.

Faworytem bukmacherów do uzyskania wyborczej nominacji Republikanów w 2024 roku pozostaje Trump. Wyżej od Pence’a notowana jest także Nikki Haley, w latach 2017-2018 ambasador USA przy ONZ, a wcześniej pierwsza kobieta, która została gubernatorem Karoliny Południowej.

Czytaj także: Relacje skute lodem. Biden, jak Trump, nie popuszcza Chinom

 

źródło:

Zobacz więcej