RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Polska nas nie ogłupi”. Atak norweskiej deputowanej

Posłanka Stortingu w polemice z tekstem ambasador Woickiej-Żuławskiej  (fot. Gonzales Photo/Stian S. Moller/PYMCA/Avalon/Universal Images Group via Getty Images)
Posłanka Stortingu w polemice z tekstem ambasador Woickiej-Żuławskiej (fot. Gonzales Photo/Stian S. Moller/PYMCA/Avalon/Universal Images Group via Getty Images)

„Polska nas nie ogłupi stopniowaniem demontażu demokracji” – pod takim tytułem norweski dziennik „Aftenposten” opublikował artykuł autorstwa norweskiej deputowanej Jette Christensen. W swoim tekście lewicowa polityk zaatakowała ambasador RP w Norwegii, Iwonę Woicką-Żuławską.

Atakuje Polskę, publikuje wulgarne zdjęcia. Norweżka zgłosiła Iustitię do Nobla

Jette Christensen, deputowana norweskiej Partii Pracy, nominowała do Pokojowej Nagrody Nobla stowarzyszenie sędziów „Iustitia”. Christensen...

zobacz więcej

Szefowa polskiej misji dyplomatycznej w Oslo opublikowała wcześniej na łamach tej samej gazety artykuł, w którym wyjaśnia sytuację, jaka panuje na polskim rynku medialnym i przekonuje, że opodatkowanie reklam ani mu nie zagraża, ani nie jest sprzeczne z prawem.

Jette Christensen, która niedawno rekomendowała do pokojowej nagrody Nobla Stowarzyszenie Sędziów Iustitia, w polemice z tekstem ambasador Woickiej-Żuławskiej, Christensen oświadczyła, że wprowadzenie podatku reklamowego w Polsce „ukazuje podstawowy problem zaniku demokracji: nie następuje w wyniku jednej decyzji, ale efektem sumy stosowanych środków jest spadek w indeksach demokracji”. Stwierdziła, że „proces ten był zdumiewająco podobny w kilku krajach” i polegał m.in. na „kontroli mediów” i „demontażu niezależnych sądów”.

Jako argument Christensen przedstawia sprzeciw „większości prywatnych mediów”, które protestują przeciw obowiązkowi dzielenia się – niewielkim procentem – wpływów z reklam ze społeczeństwem. Artykuł jest zilustrowany pierwszymi kolumnami trzech dzienników: „Gazety Wyborczej” i dwóch gazet wydawanych przez Ringier Axel Springer Polska – z informacją, że te właśnie media są „niezależne”. Norweski czytelnik nie dowiedział się jednak od deputowanej do Stortingu, że to właśnie RASP pozywa dziennikarzy, z których opiniami się nie zgadza, o wysokie odszkodowania.-> Przeczytaj także: Posłowie zajmą się działaniami RASP. Pereira: Ten koncern nie rozumie Polski

źródło:
Zobacz więcej