RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obostrzenia przedłużone. Minister zdrowia podał termin

Obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia – zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał, że jeszcze w kwietniu jest możliwość powrotu dzieci do przedszkoli i do nauki w klasach I-III – co najmniej w trybie hybrydowym.

Raport o koronawirusie. Dramatyczne dane o zgonach

Koronawirus w Polsce. W środę 7 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 910 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

Konferencja ministra zdrowia


– Pamiętajmy też, że mamy taką perspektywę przyspieszenia szczepień. Mamy coraz więcej też, w konsekwencji zachorowań, ozdrowieńców. Czyli te naturalne bariery stają się coraz bardziej wyraziste – mówił na konferencji prasowej. Podkreślił, że przyspieszenie szczepień, o którym mówi rząd od pewnego czasu, będzie angażowało samorządy w ramach hasła „wszystkie ręce na pokład”.

– Mam nadzieję, że odpowiedź samorządów będzie tak duża, że program szczepień w najbliższych dwóch miesiącach, jego efekt, stanie się realną barierą dla rozwoju epidemii – podkreślił Niedzielski.

Niedzielski dodał, że obecny spadek zachorowań jest związany z okresem świątecznym i faktem, że to wtorek, a nie jak zwykle poniedziałek był pierwszym dniem poświątecznym. – Reprezentatywne informacje, to, z jakim trendem mamy do czynienia, będziemy wiedzieli tak naprawdę dopiero w kolejnych dniach – mówił szef resortu zdrowia.

Kiedy skończy się trzecia fala?


– Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w czasie świąt, bo my czekamy na dane dotyczące mobilności, jaka miała miejsce w czasie świąt, skutek tego, jak się zachowaliśmy na święta, będzie widoczny tak naprawdę w przyszłym tygodniu. Wtedy przekonamy się, czy ta trzecia fala będzie stopniowo opadała, czy nie daj Boże, złapie drugi oddech – dodał Niedzielski.

Ponad 6,6 mln zaszczepionych w Polsce. Kolejne 2 mln trafi do punktów szczepień

W Polsce przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało prawie 4,6 mln osób, a ponad 2 mln z nich przyjęło drugą dawkę preparatu. We wtorek szef...

zobacz więcej

Szef resortu zdrowia podkreślił, że rząd będzie przyglądał się sytuacji w obecnym i następnym tygodniu pod kątem efektów ewentualnej zwiększonej mobilności w okresie Wielkanocy.

Zwracał uwagę na ciągle trudną sytuację z obłożeniem łóżek w szpitalach. – Obłożenie łóżek na wczoraj wynosi ponad 34,5 tys., łóżek respiratorowych mamy zajętych ponad 3,3 tys. Te parametry zajętości, które są mniej więcej na poziomie zbliżającym się do 80 proc., są już niebezpieczne – oświadczył.

Minister dodał, że dystrybucja łóżek w poszczególnych regionach i ich zajętości nie jest jednolita – są regiony, które mają sytuację względnie bezpieczną, i takie, gdzie „napięcia są bardzo duże”.

Regiony, gdzie – jak mówił – napięcia dotyczące wykorzystania infrastruktury szpitalnej są bardzo duże, to przede wszystkim południe Polski. – Tutaj trzeba zacząć od Śląska, gdzie sytuacja cały czas jest bardzo trudna – powiedział Niedzielski.

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia


Niedzielski podkreślił, że w najbliższym czasie, po świątecznych wyjazdach Polaków, trzeba dokładnie przyglądać się sytuacji epidemicznej.

– Z tych powodów podjęliśmy decyzję, że obostrzenia, które w tej chwili obowiązują, zostaną przedłużone o kolejny okres ponad tygodnia (...). Chcemy, żeby to był okres, który obejmuje też kolejny weekend, czyli to przedłużenie zasad bezpieczeństwa będzie obowiązywało do 18 kwietnia i wtedy w przyszłym tygodniu będziemy podejmowali kolejną decyzję, co robić dalej – powiedział szef MZ. Jak podkreślił, ta decyzja jest odłożona o tydzień, ponieważ rząd patrzy, czy trend zmniejszania się liczby zachorowań będzie się utrzymywać. – Ale przede wszystkim, to jest najważniejszy powód, chcemy zobaczyć, jak konsekwencje fali zachorowań będą wyglądały na poziomie wykorzystania infrastruktury szpitalnej – powiedział Niedzielski.

Nowe obostrzenia. Lista


Do 18 kwietnia obowiązywać będą zaostrzone zasady, zgodnie z którymi m.in. zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne, są nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 m kw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego.

Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Obiekty hotelowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

źródło:
Zobacz więcej