
Uważamy, że umowa koalicyjna de facto została jednostronnie zawieszona przez PiS w momencie poparcia próby obalenia legalnych władz Porozumienia – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Jego zdaniem w obecnym Sejmie niemożliwa jest inna większość niż Zjednoczonej Prawicy.
Wicepremier Jarosław Kaczyński nie wyklucza, że może dojść do wydarzeń, które doprowadzą do skrócenia kadencji parlamentu. „Ale żeby była jasność,...
zobacz więcej
Wicepremier i lider Porozumienia był w środę w Polsat News pytany o sytuację w Zjednoczonej Prawicy.
– My jako Porozumienie uważamy, że niedopuszczalne jest to, co się dzieje w mediach publicznych, a także niedopuszczalna była próba obalenia legalnych władz partii, co nie działo się bez wsparcia zewnętrznego – powiedział Gowin.
– Wszystkie osoby, które obarczam współodpowiedzialnością za to, co się stało, wiedzą, jakie jest moje zdanie, z rozmów w cztery oczy – dodał dopytywany, kto personalnie stoi za tą próbą obalenia władz Porozumienia.
Donald Tusk oskarżył premiera Mateusza Morawieckiego o współorganizację proputinowskiego bloku razem z premierem Węgier i byłym wicepremierem...
zobacz więcej
Wicepremier był także pytany, czy w obecnej kadencji Porozumienie może stworzyć większość z opozycją.
– Jeżeli nie porozumiemy się w ramach Zjednoczonej Prawicy , alternatywą będą przyspieszone wybory. W obecnym parlamencie nie da się stworzyć żadnej spójnej koalicji rządowej, która realnie mogłaby służyć Polsce, poza koalicją Zjednoczonej Prawicy – dodał.
Potwierdził, że Porozumienie uważa trzech członków rządu – Jacka Żalka, Zbigniewa Gryglasa i Michała Cieślaka – za ministrów z puli PiS.
„Nie róbcie ze Zjednoczonej Prawicy AWS-bis. Gry i targi są w polityce rzeczą normalną, negocjacje nie są niczym złym, ale nie w tej formie i nie w...
zobacz więcej
Gowin stwierdził, że „Porozumieniu bliżej jest do frakcji chadeckiej”. Dopytywany, czy zatem jest mu bliżej do Donalda Tuska niż do Jarosława Kaczyńskiego odpowiedział, że jest mu bliżej „do konserwatywnych polityków chadeckich Francji i Niemiec, niż do bardzo prorosyjskiego nurtu w polityce włoskiej”.
Do EPL należą m.in. europosłowie KO. Z Matteo Salvinim liderem prawicowej włoskiej Ligi rozmowy prowadzili niedawno premier Mateusz Morawiecki i szef węgierskiego rządu Viktor Orban dochodząc do konkluzji, że chcą reprezentować „chrześcijańskich demokratów w UE ”.