RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemieckie media o Merkel: Nie ma żadnego planu

Angela Merkel i kryzys epidemiczny w Niemczech (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Angela Merkel i kryzys epidemiczny w Niemczech (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Jedna rzecz jest jednak pewna: w Niemczech polityka lockdownu nie byłaby już możliwa do utrzymania – komentuje dziennik „Die Welt” sytuację epidemiczną u zachodniego sąsiada Polski. Niemieckie media krytykują też Angelę Merkel zaznaczając, że nie ma ona żadnego planu na koronawirusa.

Dystrybutor rosyjskiej szczepionki dla „Spiegla”: Europa potrzebuje Sputnika V

Kiriłł Dmitrijew jest człowiekiem, który sprzedaje rosyjską szczepionkę Sputnik V na całym świecie. W opublikowanym w środę wywiadzie dla tygodnika...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” komentując sytuację związaną z tempem szczepień w Niemczech pisze, że „trzeba się cieszyć, gdy minister zdrowia roztacza perspektywę, że do początku maja będzie można zaszczepić dwadzieścia procent ludności”.

„Aby osiągnąć ten ambitny cel – który w innych krajach można tylko przyjąć z uśmiechem niedowierzania – na front szczepień rzucono także lekarzy rodzinnych. Pojawiają się nawet myśli o zmobilizowaniu dentystów i weterynarzy. Jednak liczni lekarze zakładowi, dla których szybkie szczepienia pracowników byłyby rutyną, oraz lekarze-specjaliści mogą na razie wstrzymać swoje przygotowania (łącznie z wojennymi przygotowaniami do roboty papierkowej). Dla nich podaż szczepionek nie wystarcza" – napisano.

Przywileje dla zaszczepionych


Z kolei „Sueddeutsche Zeitung” pisze o proponowanych przywilejach dla zaszczepionych, nazywając je oczywistą niesprawiedliwością. „Sam pomysł, że może istnieć grupa, która cieszy się z otwartych restauracji i beztroskiego podróżowania, podczas gdy nieszczepieni są w zamknięciu, jest przerażający. A jednak ta niesprawiedliwość bezwzględnie musi zostać urzeczywistniona” – czytamy.

„Wszystkim tym, którzy według naukowców nie mogą już rozprzestrzeniać wirusa, nie można ani dnia dłużej odmawiać wolności i samostanowienia. Jest to bolesne dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji się zaszczepić. Ale w przeciwieństwie do wielu innych niesprawiedliwości spowodowanych przez pandemię, ta przynajmniej wysyła pozytywny sygnał. Chodzi o sygnał, że istnieje życie poza pandemią” – podkreśla gazeta. W tym aspekcie dziennik „Die Welt” komentuje, że „chodzi o powrót do elementarnych praw, ale Merkel nie ma żadnego planu”. „Nacisk ministra zdrowia Spahna na większą swobodę dla osób zaszczepionych zaskoczył rząd i partie. Nie jest jeszcze nawet jasne, czy potrzebna będzie jakaś ustawa. Jedna rzecz jest jednak pewna: polityka lockdownu nie byłaby już możliwa do utrzymania” – brzmi komentarz.

źródło:
Zobacz więcej