RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wspaniałe niemieckie zdjęcie Warszawy z 1944”. Internauci oburzeni

Kopiec Powstania Warszawskiego na stołecznym Mokotowie (fot. PAP/Rafał Guz)
Kopiec Powstania Warszawskiego na stołecznym Mokotowie (fot. PAP/Rafał Guz)

„Przecieram oczy i nadal nie dowierzam” – piszą internauci, którzy przeczytali w sieci post zamieszczony przez lokalny, warszawski portal. Pokazano tam fotografię zrobioną w 1944 roku i podpisano jako „wspaniałe niemieckie zdjęcie lotnicze”. Zdaniem wielu osób, takie zestawienie jest co najmniej niestosowne.

Oburzająca galeria zdjęć niemieckich żołnierzy w Polsce. Artykuł zniknął

„Kurier Lubelski” należący do wydawnictwa Polska Press opublikował w sieci galerię zdjęć żołnierzy stacjonujących w Zamościu w latach 1939-45....

zobacz więcej

Rok 1944 to dla warszawiaków wyjątkowa data. To wówczas miało miejsce Powstanie Warszawskie, czyli wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”.

W wyniku niemieckich działań miasto zostało kompletnie zniszczone, a tysiące żołnierzy i cywilów straciło życie.

Teraz facebookowy profil Porozumienie Dla Pragi opublikował zdjęcie Warszawy z lotu ptaka i napisał: „Zabieramy was w praską podróż w czasie. Cofamy się w przeszłość prawie 80 lat, do lipca 1944 r. Dzięki wspaniałemu niemieckiemu zdjęciu lotniczemu wykonanemu tuż przed wybuchem powstania warszawskiego możemy zobaczyć, jak wyglądało wówczas centrum naszej dzielnicy.”

Zobacz także -> Urodziny powstańca ze słynnego zdjęcia. Kończy 99 lat

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy. „Czyli Niemcy tylko wspaniale fotografowali II wojnę światową, a Polskę bombardowali i niszczyli naziści?” – pytają użytkownicy sieci.

Premier wspomina Papcia Chmiela: Dla mojego pokolenia kultowa postać

Dla mojego pokolenia kultowa postać, twórca fantastycznego komiksu „Tytus, Romek i A'Tomek” - napisał o zmarłym rysowniku Henryku Jerzym...

zobacz więcej

„Nie ulega wątpliwości, iż zdjęcie jest wspaniałej jakości, tak samo wspaniałej, jak bomby zrzucane na Warszawę podczas Powstania” – dodają kolejni. Jak ocenia wielu z nich, opublikowane „zdjęcie rzeczywiście jest ciekawe, ale określenie »wspaniałe« w tym kontekście bardzo niestosowne”.

"Dzięki wspaniałemu niemieckiemu zdjęciu lotniczemu (...) tuż przed wybuchem powstania warszawskiego? To jakiś żart, czy pomyłka?” – pytają.

Ponieważ reakcja internautów była bardzo stanowcza, osoby moderujące profil postanowiły odnieść się do zarzutów. „Zachowało się wiele świetnych zdjęć zrobionych przez okupanta, ciekawie opowiada o tym m.in. album »W obiektywie wroga« zawierający co ciekawsze fotografie stolicy znalezione w niemieckich archiwach lub będące zdobyczami wojennymi” – zaznaczył profil Porozumienie Dla Pragi.

Zobacz także -> Warszawa pamięta! Życzenia dla najstarszego żyjącego powstańca

Co na to internauci?

„Chodzi o użycie przymiotnika »wspaniałe«. Przymiotniki przekazują również pewien ładunek emocjonalny” – podkreślają. „W kontekście okupacji i przy wspomnieniu, że to tuż przed Powstaniem Warszawskim, »wspaniałe niemieckie zdjęcie« może razić” – odpowiadają.

W ten sobotni wieczór zabieramy Was w praską podróż w czasie. Cofamy się w przeszłość prawie 80 lat, do lipca 1944 r....

Opublikowany przez Dla Pragi Sobota, 3 kwietnia 2021

źródło:
Zobacz więcej