RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zdalny biznesmen płaci niższy podatek

Wielu przedsiębiorców przeniosło pracę do domu (fot. Shutterstock/Andrey_Popov)
Wielu przedsiębiorców przeniosło pracę do domu (fot. Shutterstock/Andrey_Popov)

Przedsiębiorca, który w czasie pandemii prowadzi firmę w mieszkaniu, może rozliczyć w kosztach PIT wydatki na czynsz, media oraz sprzęt. I to więcej niż przed koronawirusem. Fiskus się zgadza – podaje „Rzeczpospolita”.

Potężny grant dla małych i średnich przedsiębiorstw. Rusza konkurs PARP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłasza nowy konkurs, w którym maksymalna kwota grantu to równowartość 800 tys. zł. Pilotaż „Przemysłu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak pisze dziennik, COVID-19 i obostrzenia spowodowały, że wielu przedsiębiorców przeniosło pracę z biura w mieście lub siedziby kontrahenta do własnego domu, ale jest dla nich dobra wiadomość: wydatki na mieszkanie mogą wrzucić w koszty, dzięki czemu wyjdzie im mniejszy podatek.

„Osoby, które mają zarejestrowaną firmę w domu, ale przed pandemią działały głównie w terenie, rozliczały w kosztach z reguły niewielką część czynszu, prądu czy domowego internetu, np. 20 proc. Oczywiste jest, że teraz, gdy prowadzą cały biznes w domu, mogą zwiększyć wysokość odliczenia, nawet do 50 proc.” – powiedział gazecie Radosław Żuk, doradca podatkowy, partner w ECDP TAX.

Zobacz także: Będziemy płacić okiem? Nowa metoda już testowana

Gospodarstw mniej, ale są większe. Jak zmienia się polska wieś?

zobacz więcej

Potwierdza Krajowa Informacja Skarbowa.

„Jeśli przedsiębiorca faktycznie w czasie pandemii ponosi większe wydatki na działalność w domu, to może je rozliczyć w kosztach” – czytamy.

„Nie powinno być problemów w razie ewentualnej kontroli, każdy, kto prowadzi biznes zdalnie, widzi, że domowe opłaty, chociażby za zużycie prądu, są wyższe” – dodał Grzegorz Ogórek, doradca podatkowy, starszy menedżer w PwC.

„Przedsiębiorca musi oszacować, jaką część mieszkania wykorzystuje na działalność, i na tej podstawie określić, jaki procent opłat może rozliczać w PIT” – wyjaśnił „Rz” Artur Kowalski, doradca podatkowy i współwłaściciel kancelarii podatkowo–rachunkowej. Dodał, że na firmę nie trzeba wydzielać osobnego pokoju.

Potwierdza to interpretacja w sprawie informatyka, który w czasie pandemii przeniósł firmę do domu. Do wideokonferencji kupił telewizor za 4,6 tys. zł. Fiskus zgodził się na rozliczenie kosztów, choć informatyk przyznał, że telewizor jest w salonie i może służyć do celów prywatnych.

źródło:

Zobacz więcej