RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyznaczono datę pogrzebu Krzysztofa Pendereckiego

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Uroczystości odprowadzenia urny z prochami zmarłego przed rokiem wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego do Panteonu Narodowego odbędą się 29 marca 2022 roku. Poinformowano o tym w komunikacie przekazanym przez Andrzeja Gizę, dyrektora Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Autorka popularnych książek dla dzieci nie żyje

Amerykańska autorka ponad 40 książek dla dzieci, Beverly Cleary, zmarła w czwartek w swoim domu w Carmel w Kalifornii, gdzie mieszkała od lat...

zobacz więcej

29 marca 2020 roku, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł w swoim krakowskim domu prof. Krzysztof Penderecki – kompozytor, dyrygent, pedagog muzyczny; doktor honoris causa 39 uniwersytetów, honorowy członek najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, Kawaler Orderu Orła Białego.

„Śmierć kompozytora poruszyła krajową i międzynarodową opinię publiczną. Słowa solidarności, jakie z całego świata spływały do rodziny Maestro, były ogromnym wsparciem dla pogrążonych w żałobie bliskich oraz dla miłośników twórczości autora Polskiego Requiem” – napisał w imieniu rodziny prof. Pendereckiego Andrzej Giza.

Dyr. Andrzej Giza przypomniał w komunikacie, że na wniosek m.in. ministra kultury oraz prezydenta Krakowa rodzina artysty wyraziła zgodę na pochówek kompozytora w Panteonie Narodowym w Krakowie. Jednocześnie z uwagi na ogromne zasługi śp. Krzysztofa Pendereckiego dla kraju, jednego z najwybitniejszych kompozytorów swojej epoki, postanowiono o pożegnaniu Maestro w formule oficjalnych uroczystości państwowych.

Z uwagi na pandemię COVID-19 msza pogrzebowa prof. Krzysztofa Pendereckiego odbyła się 2 kwietnia 2020 roku w rodzinnej parafii w Krakowie i miała charakter zamknięty. Po nabożeństwie urna z prochami kompozytora została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie, gdzie pozostanie do czasu państwowych uroczystości w Panteonie Narodowym w Krakowie.

„Czas jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich. Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku” - zaznaczono w komunikacie.

Można przypuszczać – zauważa dyr. Giza – że w drugą rocznicę śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego pandemia osłabnie, dzięki czemu w planowanych uroczystościach państwowych będą mogli uczestniczyć przedstawiciele państw i rządów oraz międzynarodowych instytucji, a także przyjaciele i melomani z całego świata pragnący pożegnać Maestro.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje Krzysztof Penderecki

źródło:

Zobacz więcej