RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sanepid zbiera wywiady epidemiologiczne. GIS ostrzega przed oszustami

Anonimowi oszuści próbują wyłudzić dane podając się za GIS (fot. Shutterstock/ShotPrime Studio)
Anonimowi oszuści próbują wyłudzić dane podając się za GIS (fot. Shutterstock/ShotPrime Studio)

Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadza wywiady epidemiologiczne z obywatelami. Jej pracownicy w czasie takiej rozmowy proszą o potwierdzenie danych, a nie o ich podanie – podkreśla GIS, ostrzegając tym samym przed oszustami.

Uwaga! Oszuści podszywają się pod ZUS. Wysyłają fałszywe maile

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy w ostatnim czasie wysyłają fałszywe maile. Podając się za ZUS, informują o braku...

zobacz więcej

Główny Inspektorat Sanitarny w poniedziałkowej informacji przestrzega przed anonimowymi osobami próbującymi wyłudzić dane.

GIS podał, że Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadza wywiady epidemiologiczne z obywatelami „w celu prowadzenia działań przeciwepidemicznych”.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej – jak wyjaśniono – przeprowadzają wywiady epidemiologiczne z osobami, których dane zawarte są w systemach teleinformatycznych, wykorzystywanych zgodnie z przepisami.

„Sytuacje, w których anonimowe osoby dzwonią do obywateli i proszą o podanie danych osobowych w celu np. umówienia osoby na test, są próbą wyłudzenia tych danych” – ostrzega GIS.

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że osobom anonimowym, które proszą o podanie danych osobowych, a nie o ich potwierdzenie, nie należy takich informacji udzielać.

Czytaj także: Oszust jeździł karetką. Mówił, że wiezie krew albo chorego i brał od księży pieniądze na paliwo

 

źródło:
Zobacz więcej