RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czternasta emerytura. Prezydent podpisał ustawę [WIDEO]

Prezydent podpisał ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Tak zwana „czternastka” ma trafić do 9,1 mln emerytów i rencistów. – To zwyczajnie radosna chwila, że właśnie dzisiaj, także w Dniu Kobiet, mogłem podpisać ustawę w sprawie czternastej emerytury – powiedział Andrzej Duda. Kiedy nastąpi wypłata świadczenia?

Waloryzacja emerytur i rent. Zmiany od 1 marca

Od poniedziałku 1 marca emerytury i renty w wyniku waloryzacji wzrastają o 4,24 procent. Wiadomo, ile wynoszą minimalne emerytury i o ile wzrosną...

zobacz więcej

Prezydent zwrócił uwagę, że „przełomową chwilą” była wypłata trzynastej emerytury, której koszt to prawie 12 mld zł.

– Myślałem wtedy, że ta kwota jest niemożliwa do wypłacania co miesiąc, ale dobrze, żeby chociaż się udało raz na rok. A już w następnym roku zapadła decyzja, że trzynasta emerytura będzie corocznym świadczeniem gwarantowanym, w lutym ubiegłego roku w Żyrardowie podpisałem w tę ustawę – dodał prezydent. Podziękował premierowi i minister rodziny za to, że „dotrzymujemy słowa”.

Komu przysługuje dodatkowe świadczenie?


Pieniądze otrzymają emeryci i renciści podlegający ZUS, KRUS, zakładom emerytalnym MSWiA i MON. Dostaną je m.in. osoby, które pobierają zasiłki przedemerytalne, rentę socjalną, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rodzicielskie świadczenie uzupełniające oraz rentę inwalidów wojennych i wojskowych.

Jakiej wysokości będą czternaste emerytury


Ustawa przewiduje, że:

• pełną czternastą emeryturę, w wysokości emerytury minimalnej, wynoszącej 1250 złotych, otrzymają seniorzy pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 złotych brutto;

• w przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 złotych, stosowana będzie zasada złotówka za złotówkę. Czternasta emerytura będzie więc pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 złotych.

Kiedy wypłata „czternastek”?


14. emerytura ma być wypłacana z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w listopadzie, a w niektórych przypadkach także w grudniu i styczniu. Na wypłatę „czternastek" rząd przeznaczył około 11,4 mld zł. Świadczenie ma trafić do 9,1 mln emerytów i rencistów. Zdecydowana większość – około 7,9 mln świadczeniobiorców otrzyma wypłatę w pełnej wysokości.

źródło:
Zobacz więcej