RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KO chce wstrzymania fuzji Lotosu z Orlenem. Co w tej kwestii planował Tusk?

Lotos za rządów PO-PSL mógł trafić w rosyjskie ręce (fot. Shutterstock/Robson90; PAP/Adam Warżawa)
Lotos za rządów PO-PSL mógł trafić w rosyjskie ręce (fot. Shutterstock/Robson90; PAP/Adam Warżawa)

Był 2011 rok, Polską rządziła koalicja PO-PSL, a ówczesny premier Donald Tusk szykując sprzedaż Lotosu apelował: „Nie ma powodów, by powstrzymać sprzedaż Lotosu Rosjanom”. Teraz Koalicja Obywatelska domaga się wstrzymania fuzji Orlenu i Lotosu. Politykom opozycji przypomniano plany byłego lidera. „Warto zastanowić się w czyim interesie jest blokowanie fuzji i budowy silnego koncernu” – zauważa prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

„Tusk mówił, że teraz k***a paliwo może być nawet i po 7 zł”

– Jak była ta kampania w 2011 r. i oni tam z cenami jechali cały czas, że paliwo po 6 zł PiS napier****ł. No i jest ta impreza w Focusie, już...

zobacz więcej

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie posłowie KO Cezary Tomczyk i Dariusz Rosati przestrzegali przed skutkami fuzji dwóch państwowych spółek: PKN Orlen i Lotosu, strasząc konsekwencjami „dla kieszeni Polaków”.

Opozycja mówi o długach Orlenu


– Mamy do czynienia z sytuacją, w której za kilka miesięcy powstanie ogromna firma w Polsce, nazwijmy to wprost, monopolista – mówił Rosati. Stwierdził przy tym, że ostatnio „zyski Orlenu spadają, natomiast długi rosną”.

Zobacz także: Zyski i straty Orlenu. Kolosalna różnica w wynikach spółki

– To efekt zarządzania, które nie ma nic wspólnego z interesem spółki, natomiast jest podporządkowane celom politycznym – ocenił poseł. Według niego taki charakter miały m.in. inwestycje w zakup Energi, Ruchu i Polska Press. – Domagamy się wstrzymania tej transakcji. Chcemy, żeby ta fuzja została zawieszona do momentu, gdy wyjaśnione zostaną wszystkie zarzuty wobec prezesa Orlenu, a także do momentu, gdy będziemy mieli niezależny audyt, który uzasadni od strony ekonomicznej podjęcie tej decyzji – dodał poseł KO.

Zobacz także: Tusk próbował zakpić z Obajtka. Suski: To jest po prostu zawiść
teraz odtwarzane
Suski o słowach Tuska

„Za to przepraszam. Wszystko inne to manipulacja »Wyborczej«”. Obajtek wyjaśnia

Ani „Gazeta Wyborcza”, ani ja, bo mówimy o sytuacjach sprzed kilkunastu lat, nie jesteśmy w stanie potwierdzić wiarygodności tych nagrań. Tak po...

zobacz więcej

Cezary Tomczyk pytał z kolei: „Czy Orlen i Lotos są w tak złej sytuacji, że muszą wyprzedawać swoje spółki?”.

Obajtek: PO pokazała, o co jej tak naprawdę chodzi


W opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że dzięku fuzji z Lotosem powstanie multienergetyczny koncern, który „będzie mógł konkurować z innymi koncernami zagranicznymi”. – Nie możemy dać się rozgrywać – podkreślił, przypominając, jak 10 lat temu Donald Tusk przekonywał, że nie widzi zagrożenia w sprzedaży Lotosu Rosjanom.

– Najpierw przez tydzień „Gazeta Wyborcza” obrzuca mnie błotem i atakuje w sposób haniebny. Dziś Platforma Obywatelska pokazała, o co jej tak naprawdę chodzi. Ten atak to zakrojona na szeroką skalę akcja – tylko w czyim interesie? Bo na pewno nie w interesie Polski – stwierdził Obajtek.

Mogli sprzedać Lotos Rosjanom

Także Maciej Stańczyk na Twitterze, komentując wystąpienie posłów KO, przypomniał, co o sprzedaży Lotosu dekadę temu mówił ówczesny premier Donald Tusk.

W grudniu 2010 roku deklarował, że w tej sprawie wszystkie oferty będą brane pod uwagę. Odnosząc się do zainteresowania Rosjan przyznał, że „Lotos może zostać sprzedany każdemu”. Oceniał przy tym, że wspólne interesy mogą zakończyć w Polsce „okres uprzedzenia wobec Rosji”. Z kolei w marcu 2011 roku Tusk oznajmił: „Nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategorycznie »nie« inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji. Nasi sąsiedzi są również od tego, abyśmy robili z nimi wspólne interesy”.

Argumentował przy tym, że „pieniądze są w dzisiejszym świecie najbardziej poszukiwanym towarem i wszędzie tam, gdzie można sprowadzić inwestora do Polski – rząd to zrobi”. Zobacz także: Tusk atakuje prezesa Orlenu. Mocna odpowiedź Obajtka

źródło:
Zobacz więcej