RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zabawa w chowanego”. Ksiądz Arkadiusz H. skazany na więzienie

Akradiusz H. skazany za molestowanie ministranta (fot. PAP/T.Wojtasik)
Akradiusz H. skazany za molestowanie ministranta (fot. PAP/T.Wojtasik)

Trzy lata bezwzględnego pozbawienia wolności oraz dziesięć lat zakazu pracy z młodzieżą orzekł w poniedziałek sąd w Pleszewie w województwie wielkopolskim wobec 52-letniego ks. Arkadiusza H. oskarżonego o molestowanie ministranta. Kapłana nie było na sali rozpraw. Jego historię przedstawili bracia Tomasz i Marek Sekielscy w filmie „Zabawa w chowanego”.

Terlikowski: Odpowiedzcie sobie na pytanie, czy film Sekielskich to niesłuszny atak

Publicysta Tomasz Terlikowski zabrał głos ws. filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, poświęconego problemowi pedofilii w Kościele....

zobacz więcej

Prokurator Jakub Łuczak żądał dla Arkadiusza H. 6 lat bezwzględnego więzienia, zakazu kontaktu z pokrzywdzonym przez 8 lat.

Obrońca oskarżonego adwokat Michał Królikowski wnioskował o karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Pokrzywdzony mówił Polskiej Agencji Prasowej, że „chcemy tylko sprawiedliwego wyroku i zaakceptujemy każdy wyrok”.

Zgodnie z prawem, oskarżonemu groziło do 12 lat więzienia. Sąd skazał kapłana na trzy lata bezwzględnego więzienia.

Postępowanie karne a stanowisko Kurii w Kaliszu


Tuż po emisji filmu w maju 2020 roku Kuria Diecezjalna w Kaliszu w oświadczeniu podała, że została poinformowana o wszczęciu postępowania przez prokuraturę w sprawie ks. Arkadiusza H. w grudniu 2018 r. Od samego początku, mając na uwadze dobro pokrzywdzonych kuria deklarowała, że współpracuje z prokuraturą zgodnie z przepisami prawa karnego.

„Główny informator Sekielskiego” przy filmie o pedofilach oskarżony o oszustwo

Marek L., główny informator współpracujący z Tomaszem Sekielskim przy filmie o księżach pedofilach, były prezes Fundacji „Nie lękajcie się”, został...

zobacz więcej

W środę 3 marca kaliska kuria oświadczyła: „W związku z procesem karnym prowadzonym przeciwko ks. Arkadiuszowi H., który przyznał się do winy i przeprosił za swoje postępowanie, z wielkim szacunkiem odnosimy się do osób przez niego pokrzywdzonych, wyrażamy im naszą solidarność, przepraszamy za krzywdy, których doznali oraz jesteśmy gotowi do niesienia im pomocy”.

Arkadiusz H. a film dokumentalny „Zabawa w chowanego”


Dokument „Zabawa w chowanego” przedstawiał historię trzech chłopców – braci Bartłomieja i Jakuba oraz Andrzeja – wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej, Arkadiusza H.

Po emisji filmu braci Sekielskich ksiądz Arkadiusz H. został zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej za postępowanie w latach 1994-2000.

Sprawą molestowania małoletnich przez kapłana zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Pleszewie, która zarzuciła mu, że pomiędzy wrześniem 1998 a majem 2000 w Pleszewie z góry powziętym zamiarem dopuścił się przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę 10-letniego wówczas pokrzywdzonego.

52-letni obecnie Arkadiusz H. miał skrzywdzić jeszcze sześciu chłopców, którzy zgłosili się do prokuratury, ale sprawy umorzono z uwagi na przedawnienie.

źródło:
Zobacz więcej