RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ziobro o ustawie antyprzemocowej: Rozwiązania, które działają

„To bardzo ważna ustawa zwłaszcza dla kobiet” (fot. PAP/Tomasz Gzell)
„To bardzo ważna ustawa zwłaszcza dla kobiet” (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Wprowadzamy rozwiązania, które działają – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, podsumowując 100 dni obowiązywania tzw. ustawy antyprzemocowej. Podkreślił, że przepisy te są ważne zwłaszcza dla kobiet.

Posłanka Platformy deklaruje, że KO zagłosuje razem z PiS [WIDEO]

Panie premierze, może pan liczyć na opozycję – powiedziała w programie „Woronicza 17” posłanka PO Barbara Dolniak. Pytana o Krajowy Plan Odbudowy,...

zobacz więcej

Szef MS mówił o opracowanych przez resort przepisach, które weszły w życie 30 listopada. Ustawa wprowadziła odrębne, szybkie postępowanie w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia zajmowanego wspólnie z ofiarą mieszkania i zakazanie zbliżania się do niego. Celem zmian była skuteczniejsza ochrona ofiar przemocy przed ich oprawcami.

– To bardzo ważna ustawa zwłaszcza dla kobiet. W ogromnej większości bowiem kobiety stają się ofiarami przemocy. Też dla dzieci, bo dzieci często towarzyszą temu dramatycznemu przebiegowi napaści domowej, która miała miejsce w Polsce na przestrzeni ostatnich lat – powiedział Ziobro.

Minister podkreślił, że kobiety często skarżyły się na brak właściwego wsparcia ze strony państwa i zostawały same w rękach sprawców.

Realna pomoc dla kobiet


– My pokazaliśmy, że (...) jesteśmy zwolennikami realnej pomocy kobietom , tym które znajdują się w konkretnej sytuacji opresji (...) My nie wprowadzamy ideologii, ale wprowadzamy rozwiązania, które działają – dodał Ziobro.

Ziobro oświadczył też, że resort bardzo szanuje kobiety, które jego zdaniem odgrywają fundamentalną rolę w polskim społeczeństwie.

– Chcemy powiedzieć, że zawsze będziemy brać pod uwagę kobietę, jej sytuację i ochronę prawną jaką państwo powinno ją zawsze otaczać. Zwłaszcza kiedy jest ofiarą przemocy, Ministerstwo Sprawiedliwości ma obowiązek działać i proponować rozwiązania – dodał.

źródło:
Zobacz więcej