RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hołownia zrównał się z KO. Jak zanotował PiS? [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość liderem sondażu (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
Prawo i Sprawiedliwość liderem sondażu (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę, PiS utrzymałoby pozycję lidera – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, z którą zrównuje się Polska 2050.

Hołownia twierdzi, że „bije” PiS. „Są sondaże na zasadzie: płacisz i wymagasz” [WIDEO]

Szymon Hołownia pochwalił się w internecie sondażem, w którym – jak stwierdził – Polska 2050 o 3 punkty procentowe „bije” PiS. Posłanka Paulina...

zobacz więcej

Respondenci w sondażu IBRiS pytani byli, na które z ugrupowań zagłosowaliby w wyborach do Sejmu. 32,3 proc. respondentów odpowiedziało, że na Prawo i Sprawiedliwość. 18,1 proc. oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, a na ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni – 17,9 proc.

Na Lewicę, czyli SLD, Wiosnę i Partię Razem, zagłosowałoby 7,4 proc. ankietowanych. 6,2 proc. badanych wybrałaby Konfederację, tj. partię KORWiN i Ruch Narodowy. 6 proc. zagłosowałoby na PSL-Koalicję Polską. 12 proc. nie wie, na kogo oddałoby głos.

„Według najnowszego sondażu PiS utrzymuje pozycję lidera na poziomie 32 proc., co nie daje mu szans na samodzielny rząd. Ale opozycja miałaby duży kłopot z utworzeniem większości po wyborach ” – napisała gazeta, komentując wyniki sondażu.

Ja wyjaśniono, „należałoby bowiem stworzyć koalicję wszystkich czterech sił opozycyjnych”. „Poza tym dwa największe ugrupowania – PO i Polska 2050 – mają takie samo poparcie, podobny program i miejsce na scenie politycznej. Jedno z nich musi więc zrobić wszystko, by przed wyborami zapewnić sobie pozycję dominującą” – czytamy.

źródło:
Zobacz więcej