RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Atak na Obajtka, wyrok Piniora, rachunek Zimocha

Poseł Tomasz Zimoch złożył rezygnację z członkostwa w klubie Koalicji Obywatelskiej (fot.REUTERS/Ints Kalnins; PAP/Maciej Kulczyński; Leszek Szymański)
Poseł Tomasz Zimoch złożył rezygnację z członkostwa w klubie Koalicji Obywatelskiej (fot.REUTERS/Ints Kalnins; PAP/Maciej Kulczyński; Leszek Szymański)

Mamy najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej, jest szansa na uruchomienie produkcji szczepionek w Polsce dzięki wsparciu PFR, rozpoczęła się budowa tunelu w Świnoujściu – to najlepsze wiadomości tygodnia. Są jednak i złe: trwa atak na prezesa Orlenu Daniela Obajtka, TSUE stawia się ponad naszą konstytucją, a Adam Bodnar chce zablokować zakup Polska Press.

Premier: COVID-19 to lekcja, z której musimy skorzystać

Kryzys COVID-19 to gigantyczny wstrząs, ale i lekcja, z której musimy skorzystać; najpierw Krajowy Plan Odbudowy, a potem Nowy Ład, to nasza...

zobacz więcej

Niedziela. Orlen najlepiej sprzedać


Prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju Agata Stremecka proponuje prywatyzację PKN Orlen, co ma ukrócić rzekome patologie. Nie dziwi wcale, że eksperci od Balcerowicza polską firmę przynoszącą wielkie zyski uważają za patologie i najchętniej by ją sprzedali obcym koncernom. Może nawet za złotówkę. A kupione przez koncern gazety i portale zapewne powinno się zwrócić Niemcom. Nawet jeśli ich nie chcą.

Dzika prywatyzacja w Polsce nie skończyła się wcale w latach dziewięćdziesiątych i prowadzona była dalej w Warszawie rządzonej od lat przez PO. Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że praca Komisji Weryfikacyjnej przynosi wymierne efekty;dzięki niej przyznano ponad 10 mln zł odszkodowań dla ofiar dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Komisja wydała dotąd 309 decyzji o przyznaniu odszkodowań lub zadośćuczynień na rzecz 323 osób.

O odbudowie siły gospodarczej Polski a nie wyprzedawaniu majątku narodowego myśli premier Mateusz Morawiecki.  – Krajowy Plan Odbudowy to plan odbudowy po kryzysie i jednocześnie przebudowy polskiej gospodarki. Kryzys COVID-19 to gigantyczny wstrząs, ale i lekcja, z której musimy skorzystać, jeśli chcemy, by lukę rozwojową między Polską i Zachodem ostatecznie zlikwidować– powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla PAP.

– To jest rzadki moment, w którym w naszych rękach spoczywa odpowiedzialność za losy Polski w perspektywie kilku dekad - zadanie, które wykracza poza logikę sporu politycznego, ograniczonego do rytmu kadencji parlamentarnych – mówił szef polskiego rządu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Jesteśmy im to winni” [WIDEO]

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to cenna inicjatywa, dzięki której każdego roku przywołujemy pamięć o bohaterach, bez których...

zobacz więcej

Poniedziałek. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Wicepremier Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, złożył kwiaty w Kwaterze na Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W tym miejscu byli chowani w bezimiennych grobach w latach 1945-56 bojownicy antykomunistycznego podziemia.

„Nazwano ich Wyklętymi, bo mieli być zapomniani, skazani na śmietnik historii, niczym Maciek Chełmicki w pamiętnej scenie filmu Wajdy „Popiół i diament”, któremu kazano konać na śmietniku”– napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda w dawnym Areszcie Śledczym Urzędu Bezpieczeństwa przy Rakowieckiej w Warszawie zapalił znicz pamięci przy Ścianie Śmierci, gdzie 70 lat temu komuniści zamordowali siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

– Żołnierze niezłomni nie zgadzali się na Polskę, która nie była prawdziwie niepodległa. Postanowili do końca walczyć o wolny, suwerenny kraj; wielu zginęło, wielu zapłaciło za pragnienie wolnej Polski bardzo wysoką cenę – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Tego dnia prezydent Duda wręczył także sześć nominacji generalskich, w tym cztery na pierwszy generalski stopień. Prezydent w poniedziałek rozmawiał także telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, polski przywódca poruszył m.in. kwestię możliwości zakupu przez Polskę szczepionek na COVID-19 wyprodukowanych w Chinach.

Tusk próbował zakpić z Obajtka. Suski: To jest po prostu zawiść

Donald Tusk wypowiada się źle o prezesie Orlenu Danielu Obajtku, bo dziś Orlen przynosi rekordowe zyski, a za rządów Tuska rekordowe zyski miały...

zobacz więcej

Halina Łabonarska, pośmiertnie Grzegorz Królikiewicz oraz Muzeum Powstania Warszawskiego za organizację koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki” zostali uhonorowani Platynowymi Ryngrafami I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. Uroczysta Gala odbyła się w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w siedzibie Telewizji Polskiej.

– Ojczyzna jest tam skąd nasz ród, tam, gdzie jesteśmy. Ojczyzna może być w niewoli, może nie spełniać naszych marzeń, ale przez przestrzeń wewnętrznej wolności, którą daje kultura staje się zaczynem nowego zrywu i odbudowy. I stąd pomysł na ten festiwal. Nie ma pamięci, nie ma tożsamości bez uniwersalnego języka międzypokoleniowej komunikacji, jaką jest kultura – mówił podczas gali prezes TVP Jacek Kurski.

Tymczasem lewica kontynuuję dalej swoją prosowiecką „politykę historyczną”, według której każdy przejaw patriotyzmu jest zły. Młodzi działacze Lewicy powiesili w poniedziałek w Warszawie na skrzyżowaniu ulic Żołnierzy Wyklętych i Powstańców Śląskich tabliczki z napisem ul. „Ofiar Żołnierzy Wyklętych”. Z kolei z budynku przy ul. Suzina 3 na warszawskim Żoliborzu ktoś zdjął tablicę upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Akurat w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, który ustanowiony został z inicjatywy ś. p. prezydenta Kaczyńskiego.

Do ataku na szefa PKN Orlen Daniela Obajtka dołączyła najcięższa twitterowa artyleria jaką posiada opozycja, czyli Donald Tusk. To pokazuje jak bardzo nie podoba się naszym zachodnim sąsiadom wzmacnianie potencjału naszego koncernu energetycznego i odzyskanie polskich mediów.

Ważniejsza Konstytucja RP czy prawo europejskie? Wniosek do TK

Premier Mateusz Morawiecki skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa...

zobacz więcej

Wtorek. TSUE chce być ponad konstytucją


Wypadałoby, żeby były premier nie zachowywał się jak szeregowy użytkownik Twittera – tak rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do wypowiedzi Donalda Tuska na temat prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Według rzecznika były premier „próbuje w dosyć słaby, mało merytoryczny sposób, dokuczać innym użytkownikom”, czyli, przekładając na mniej dyplomatyczny język po prostu „trolluje”.

O dokuczaniu Polsce możemy mówić też w przypadku TSUE,który orzekł we wtorek, że kolejne nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi RP wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo unijne.

– Na naszych oczach dokonuje się kolejna próba federalizacji UE rękoma sędziów Trybunału Sprawiedliwości UE z pogwałceniem traktatów i próbą unicestwienia suwerenności państw członkowskich – skomentował wyrok wiceminister  Sebastian Kaleta. – Jeśli kiedykolwiek następuje sytuacja kolizyjna między prawem krajowym a prawem unijnym, nadrzędna jest polska konstytucja; unijny traktat w art. 5 wskazuje, że w kompetencjach UE leży tylko to, co zostało Unii przyznane – wyjaśniał europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Premier Mateusz Morawieckizapowiedział skierowanie do Trybunału Konstytucyjnegowniosek dotyczący kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją RP.

Kolejne odejście z KO potwierdzone oficjalnie przez rzecznika Platformy

Poseł Tomasz Zimoch złożył 2 marca 2021 r. rezygnację z członkostwa w klubie Koalicji Obywatelskiej – poinformował Polską Agencję Prasową rzecznik...

zobacz więcej

Tego dnia opinię publiczną rozemocjonował także wyrok sądu rejonowego w Płocku, którego sędzia postanowiła, że   uniewinni trzy osoby oskarżone w procesie o obrazę uczuć religijnych. Sprawa dotyczyła rozlepiania nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą, rozklejanych w nocy w Wielką Sobotę 2019 r. w Płocku.

Sędzia nie przyjęła argumentów oskarżycieli, konserwatywnych polityków i publicystów, tylko sprawców, według których to była tylko prowokacja. Idąc tym tokiem myślenia, kiedy bijący będzie mówił, że bitego nie boli, niezależnie od obdukcji, sąd może go uniewinnić. Opozycja chce jeszcze bardziej ułatwić sprawę profanatorom: chce likwidacji zapisu w prawie dotyczącego obrazy uczuć religijnych. – Wystarczy już fanatyków religijnych w naszym kraju – przekonywał w TVN24 eurodeputowany Robert Biedroń, znany z fanatycznego zwalczania kościoła.

Nie wszyscy przedstawiciele opozycji myślą jednak jak Biedroń.  – Wielu członków PO w różnych rozmowach mówi o faktycznym zamiarze odejścia z partii– przyznaje poseł Platformy Ireneusz Raś w wywiadzie z wp.pl. I tego samego dnia poseł Tomasz Zimoch złożył rezygnację z członkostwa w klubie Koalicji Obywatelskiej. Zimoch, jedynka na listach KO w okręgu łódzkim, ma pretensje, że Koalicja Obywatelska staje się przedłużeniem PO. Z kolei członkowie PO poprosili go o zwrot 223 487 zł – tyle bowiem średnio kosztowało wprowadzenie do Sejmu swoich posłów. Na razie nic nie wiadomo, żeby były dziennikarz zlecił przelew na konto swojej dawnej politycznej platformy.

Józef Pinior skazany. Były senator PO trafi do więzienia

Józef Pinior, były senator Platformy Obywatelskiej, został prawomocnie skazany na 1,5-roku więzienia za korupcję. Przed Sądem Okręgowym we...

zobacz więcej

Środa. Pinior skazany


Ciąg dalszy kłopotów PO –  Józef Pinior, były senator tej partii, został prawomocnie skazany na 1,5-roku więzienia za korupcję. Przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu zapadł właśnie wyrok w procesie apelacyjnym. Sąd uznał, że dowody z nagrań CBA są bezsporne.

 Były senator PO nie przyznaje się winy. Chodzi o przyjęcie łapówki w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy dolnośląskiego biznesmena Tomasza G. Pieniądze były m.in. wpłacane bezpośrednio na konto Piniora oraz przesyłane pocztą, co znacznie ułatwiło CBA postępowanie w tej sprawie.

Problemy z prawem wielu członków PO nie przeszkadzają Robertowi Biedroniowi. Polityk do stałych nie należy, Był w SdRP, SLD, Twoim Ruchu Janusza Palikota, założył partię Wiosna, z którą przytulił się znów do SLD, a teraz podobno zmierza w stronę PO. Na pewno łączy Platformę z Biedroniem akceptacja dla aborcji na żądanie, więc nie należy wykluczyć romansu.

Konserwatyści również poszukują nowej formuły działania. Paweł Kukiz spotkał się z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim.– Wierzę w zacieśnienie współpracy (…) Bardzo lubię i cenię Pawła Kukiza. To polityk, który bardzo mocno wierzy w to, co robi. To prawdziwy ideowiec na polskiej scenie politycznej, czego o Ryszardzie Petru, Januszu Palikocie czy Szymonie Hołowni powiedzieć nie można – powiedział tvp.info wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

PowstałaRada Doradców Politycznych przy Prezesie Rady Ministrów.Liczy 21 osób i ma być organem pomocniczym premiera. Jej przewodniczącym został Krzysztof Tchórzewski, a sekretarzem Krzysztof Kubów. W skład Rady weszli ponadto: Waldemar Andzel, Marek Ast, Bożena Borys-Szopa, Witold Czarnecki, Zbigniew Hoffmann, Henryk Kowalczyk, Bartosz Kownacki, Leonard Krasulski, Piotr Król, Marek Kuchciński, Krzysztof Lipiec, Ewa Malik, Anna Paluch, Zdzisław Sipiera, Marek Suski, Wojciech Szarama, Janusz Śniadek, Robert Telus, Wojciech Zubowski. Rada Doradców ds. Politycznych ma wspierać premiera w sprawach bieżących, ze szczególnym uwzględnieniem wyborów w 2023 r. i realizacji Nowego Polskiego Ładu.

Kiedy ruszy produkcja szczepionki w Polsce? Padła data

Wierzymy, że produkcję szczepionek przeciwko COVID-19 przez firmę Mabion uda się uruchomić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku –...

zobacz więcej

Sampremier wziął udział w polsko-japońskim sympozjum „Why Poland Now?”.

– W Polsce działa ok. 300 japońskich firm zatrudniających ok. 40 tys. pracowników, a japońskie inwestycje bezpośrednie w Polsce wyniosły w r. 2019 25 mln euro – powiedział podczas sympozjum Mateusz Morawiecki.

Jedną z ostatnich japońskich inwestycji jest powstający w Plewiskach pod Poznaniem zakład Sumika Polymer Compounds Poland o powierzchni 5.500 m2. Fabryka tworzyw termoplastycznych ma rozpocząć produkcję w I kwartale 2022 r. Dotąd grupa Sumitomo Chemical w Polsce tylko zajmowała się dostarczaniem na nasz rynek swoich wyrobów wytwarzanych w innych krajach.

Rząd podejmuje działania, które mają nas uniezależnić od dostaw szczepionki na koronawirusa, które są ciągle opóźnione.

– Dzięki wsparciu finansowemu z Polskiego Funduszu Rozwoju polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki na COVID-19, opracowanej przez amerykańską firmę Novavax; już w tym kwartale ruszy niezbędna produkcja testowa– poinformował premier Mateusz Morawiecki. Przy ciągłych opóźnieniach dostaw zamówionych przez Unię Europejską, cała nadzieja w we własnej produkcji szczepionki.

Czwartek. Polska z najniższym bezrobociem w UE


Mieszkańcy Rzeszowa już mogą szykować na emocjonującą kampanię wyborczą. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun będzie kandydował w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa. Jego przeciwnikiem ma być Marcin Warchoł z Solidarnej Polski. Swoich kandydatów wystawią także PiS i Porozumienie oraz pozostałe partie opozycyjne. Wygląda na to, że wieści z Rzeszowa będą zajmowały coraz więcej miejsca w kolejnych Politycznych Przeglądach Tygodniowych.

Eurostat o bezrobociu w UE. Polska liderem, najtrudniejsza sytuacja w Hiszpanii

W styczniu 2021 r. w Polsce było – według metodologii Eurostatu – 531 tys. osób bezrobotnych. To 3,1 proc. osób aktywnych zawodowo. Jest to...

zobacz więcej

Polska na szczycie zestawienia Eurostatu. – Polska ma aktualnie najniższe bezrobocie w całej UE. Wynosi ono 3,1 proc.– premier Mateusz Morawiecki skomentował na Twitterze dane Eurostatu. Polska przegoniła pod tym względem Czechy, dotychczasowego lidera. Nie byłoby to możliwe bez kolejnych odsłon tarcz antykryzysowych i Tarcz Finansowych PFR.

Tymczasem minął rok od wykrycia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.„Nie jest to z pewnością rocznica, którą ktokolwiek chciałby świętować, ale data ta sprzyja chwili refleksji i podsumowań. Wielka polska poetka – Wisława Szymborska, napisała» Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono «. Czego nas nauczył ten rok pandemii?” – zapytał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

Do pytań premiera dołączył także poseł PiS. „Czy polscy parlamentarzyści w Radzie Europy podlegali wpływom Fundacji Otwarty Dialog i czy efektem tego były rezolucje przeciwko Polsce?” zadał pytanie marszałek Sejmu poseł Arkadiusz Mularczyk. Sprawa ma związek z listem szefa Sojuszu Europejskich Konserwatystów i Demokratów do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Rika Daemsa ws. kontrowersyjnych działań Fundacji Otwarty Dialog.

Piątek. Tunel w Świnoujściu


Rozpoczęły się  prace budowlane przy drążeniu tunelu pod dnem Świny w Świnoujściu.

– Przez bardzo wiele lat było tak, że pewna część Pomorza Zachodniego była w jakiejś mierze od pozostałej części naszej ojczyzny oddzielona. I trzeba było to zmienić, choć oderwane kalkulacje czysto ekonomiczne poddawały to w wątpliwość – mówił w Świnoujściu wicepremier Jarosław Kaczyński.

Kpili z Końskich i kpią ze Świnoujścia. Dokładnie tak PiS wygrywa wybory

Platforma Obywatelska przy pomocy sprzyjających jej mediów świetnie potrafi wykpić inicjatywy PiS–u. Wyszydzane były program 500+, 13. emerytura...

zobacz więcej

Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin. Inwestycję przygotowywał Jarosław Kaczyński jeszcze jako premier, po przejęciu władzy przez PO zostały zaniechane, a tunel powstał w Gdańsku.

– Przed laty mój brat powiedział, że silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu – wspomniał słowa Lecha Kaczyńskiego jego brat, prezes Prawa i Sprawiedliwości. – Gazoport, planowany gazociąg Baltic Pipe wraz z tunelem pod Świną, pokazują, czym jest racja stanu – mówił podczas uroczystości w Świnoujściu premier Mateusz Morawiecki.

Premier podzielił się także optymistycznymi prognozami: – W czwartym kwartale tego roku mamy szansę przebić wzrost gospodarczy sprzed pandemii. Polska nie tylko nie będzie miała recesji, ale zaliczy silne odbicie gospodarcze. Myślę, że co najmniej w okolicach 4 proc. PKB – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przedstawił program poprawy kondycji fizycznej dzieci i młodzieży „Aktywny powrót do szkół”.Minister uważa, że jest to konieczne m.in. ze względu na pogarszającą się formę fizyczną młodzieży, uczącej się zdalnie. Specjaliści alarmują, że u dzieci coraz częściej występuje „efekt postcovidowy”, czyli po prostu zbędne kilogramy.

Szymon Hołownia kolejny raz zapewnia:nie ma planów wspólnego pójścia do wyborów z PO, bo o tym nie rozmawiamy.W rozmowie z „Super Expressem” mówił też, że nie ma kontaktu z szefem PO Borysem Budką, nawet się lekko uskarżając. W końcu Budka proponował mu Koalicję 276, a teraz w ogóle się nie stara o dobre relacje. Bo przecież podbieranie Budce posłów to nie jest powód, za który można by się na Hołownię obrazić…

Adam Bodnar, ciągle będący Rzecznikiem Praw Obywatelskich, jest ostatnią nadzieją opozycji na zablokowanie zakupu Polska Press przez PKN Orlen.Bodnar odwołał się do sądu od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę. Bodnar najwyraźniej uważa, że zmniejszenie wpływu niemieckich mediów na polską opinię publiczną jest dla niej szkodliwe.

Doradca prezydenta: nie widzę uzasadnienia dla działań RPO w sprawie zakupu Polska Press

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Paweł Mucha, nie widzi uzasadnienia dla działań Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w sprawie zakupu...

zobacz więcej

Sobota. Wolność niemieckiego słowa


Doradca Prezydenta RP – Paweł Mucha stwierdził, że nie widzi żadnych zależności między zmianą właściciela wydawnictwa, a zagrożeniem wolności prasy w Polsce.

– Absolutnie wolność prasy w Polsce nie jest zagrożona, mamy w Polsce wolność wypowiedzi, wolność prasy, a możemy cieszyć się z tego, że największy polski koncern podejmuje też działania, które skutkują także wzmocnieniem pozycji medialnej tego koncernu, który ma przecież dom mediowy. Nie widzę tutaj żadnych zagrożeń, co podkreślam, z perspektywy wolności słowa, wolności wypowiedzi czy wolności prasy. Nie widzę uzasadnienia dla ingerowania przez RPO w te procedury w wymiarze przepisów antymonopolowych – ocenił Mucha.

Ze stanowiskiem RPO nie zgadza się także prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Prezes zaznaczył, że ostatnie działania RPO kwestionujące decyzję niezależnego organu traktuje jako niezrozumiałe. „Nie zgadzam się ze stanowiskiem RPO i nie widzę podstaw do takiego postępowania” – podkreślił przypominając, że wydanie decyzji w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen poprzedziła dokłada analiza skutków, jakie koncentracja może spowodować dla konkurencji na badanych rynkach. Warto przypomnieć, że PKN Orlen nie posiada żadnych tytułów, nie dochodzi więc do koncentracji mediów w rękach jednego właściciela, w przeciwieństwie do sytuacji planowanego zakupu Radia Zet przez Agorę, właściciela radia, gazet i portali na który to zakup nie wyraził zgody UOKiK.

104 osoby uczestniczące w sobotę w Katowicach  w demonstracji przeciwników obowiązującego w Polsce reżimu sanitarnegozostały wylegitymowane przez policję, 2 zatrzymano, 87 pouczono, nałożono 7 mandatów i skierowano 10 wniosków do sądu. Wydaje się, że to niestety dopiero początek. Na poniedziałek 8 marca wielką ogólnopolską akcję protestów zapowiada Ogólnopolski Strajk Kobiet. Jako że walczymy z trzecią falą, pomysł by wyciągać znów ludzi na ulicę jest wyjątkowo trafiony…

Zobacz także: Lider Konfederacji neguje trzecią falę COVID-19. „Medialne hasło”   

źródło:
Zobacz więcej