RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Synoptycy ostrzegają przed powrotem zimy. Ale na horyzoncie znacząca zmiana pogody

Synoptycy ostrzegają przed powrotem zimy na północy kraju, jednak wszystko wskazuje na to, że przed nami zimowe ostatki. Jeszcze w niedzielę i na początku przyszłego tygodnia spodziewane są przelotne opady śniegu i nocne przymrozki. Dziś termometry wskażą maksymalnie kilka stopni Celsjusza, ale odczucie chłodu będzie potęgował porywisty wiatr. – Na razie sprawdza się powiedzenie; „W marcu jak w garncu” – podsumowuje synoptyk, rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Wiosna za rogiem? Synoptyk IMGW o prognozach i 6 aspektach wyczekiwanej pory roku

Chłodne, słoneczne, zimowe dni – tak w skrócie można opisać aktualną sytuację pogodową w Polsce. W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik i synoptyk...

zobacz więcej

Nocą temperatury spadły nawet do blisko –10 st. Celsjusza w Zakopanem. Najcieplej było na Wybrzeżu – nawet trzy kreski na plusie. Tylko mieszkańcy północnych regionów kraju mieli okazję oglądać w niedzielę piękny wschód słońca. W ciągu dnia muszą jednak przygotować sięna porywisty wiatr, nawet do 70 km/h.

– Na północy kraju w niedzielny poranek będzie małe zachmurzenie. Można się spodziewać pięknego wchodu słońca – mówi Grzegorz Walijewski z IMGW-PIB. Choć na pozostałym obszarze chmury będą zakrywać błękit nieba, to jednak promienie słoneczne będą się chwilami przebijać.

W części kraju nadal zima


W woj. warmińsko-mazurskim nadal zima. Nocne opady śniegu nie ustaną. Nad ranem spodziewany jest dalszy przyrost pokrywy śnieżnej. Przez cały dzień noże spaść do 12 cm. – Nie znaczy to, że kiedy w nocy spadło do 15 cm pokrywa śnieżna wyniesie niemal 30 cm – podkreśla Walijewski. W ciągu dnia śnieg będzie się topił. W niedzielnych spacerach może przeszkadzać wiatr. Na północy jego prędkość osiągnie do 70 km/h, w centrum do 50 km/h, a w górach od 55 do 60 km/h. Nad ranem chłodno i dopiero przed południem będzie się ocieplać. Temperatura maksymalna nie przekroczy 4 - 5 stopni Celsjusza. Śnieg i deszcz ze śniegiem może padać również w centrum, gdzie termometry będą wskazywały około 3 stopni. Na południu Polski nieco pogodniej i cieplej – do 6 stopni.

Prognoza pogody – poniedziałek 8 marca


W poniedziałek zachmurzenie ponownie duże, z większymi przejaśnieniami głównie w północnej połowie kraju. Miejscami IMGW prognozuje przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na północnym wschodzie możliwy przyrost pokrywy śnieżnej do około 3-5 cm.

Zegarki na czas letni – to może być już ostatni raz. Zmiana czasu w 2021 już niedługo

Zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki? Nastąpi to pod koniec marca, kiedy to wskazówki zegarów przesuniemy z...

zobacz więcej

Temperatura maksymalna od -2 st. Celsjusza na północnym wschodzie, około 2 st. C w centrum do 5 st. C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu porywisty, północno-zachodni i północny. W rejonach opadów śniegu może powodować zawieje śnieżne.

Wiosna już w marcu?


Jak informował niedawno Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w drugiej połowie marca należy spodziewać się znaczącego ocieplenia. Najnowsze modele prognozowe wskazują, że powiew wiosny dotrze do nas już w połowie drugiego tygodnia miesiąca. Około środy napłynie ciepłe powietrze, jednak wraz z nim także większe zachmurzenie i deszcz.

W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski mówił w sobotę, że niedawne prognozy synoptyków dotyczące wiosny najprawdopodobniej znajdą potwierdzenie. Podkreśla przy tym, że mówiąc o nadejściu wiosny, trzeba patrzeć na kilka jej wariantów.

Zobacz także: Wiosna za rogiem? Synoptyk IMGW o prognozach i 6 aspektach wyczekiwanej pory roku

źródło:
Zobacz więcej