RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zamach bombowy w Mogadiszu. Zginęło co najmniej 21 osób

Był to już drugi atak bombowy na tę restaurację  (fot. PAP/EPA/SAID YUSUF WARSAME)
Był to już drugi atak bombowy na tę restaurację (fot. PAP/EPA/SAID YUSUF WARSAME)

Co najmniej 21 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym w stolicy Somalii, Mogadiszu – poinformowała w piątek wieczorem miejscowa policja. Władze podkreślają, że ofiar ataku może być więcej.

Atak bombowy dżihadystów w Somalii. Są ofiary

Co najmniej cztery osoby zginęły w sobotę w pobliżu stolicy Somalii Mogadiszu w wyniku zamachu bombowego z użyciem samochodu-pułapki. Według...

zobacz więcej

Celem ataku była popularna restauracja, odwiedzana głównie przez urzędników rządowych i funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. – Trudno sobie nawet wyobrazić jak potężna była ta eksplozja - powiedział oficer stołecznej policji Ali Hassan. Dodał, że pod gruzami mogą znajdować się ciała kolejnych ofiar.

Agencja DPA przypomina, że był to już drugi atak bombowy na tę restaurację.

Sprzymierzona z Al-Kaidą somalijska islamistyczna grupa Al-Szabab przyznała się za pośrednictwem swojej stacji radiowej do przeprowadzenia piątkowego zamachu.

Somalia jest pogrążona w krwawej wojnie domowej od 1991 roku. Choć ekstremiści ponieśli straty w ostatnich latach, ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach kraju. Walczą oni o narzucenie Somalii surowej wersji islamu i obalenie prozachodniego rządu.

Najkrwawszy w historii Somalii podwójny zamach przy użyciu dwóch ciężarówek z materiałami wybuchowymi, do którego doszło w październiku 2017 roku w Mogadiszu, kosztował życie 512 osób; 295 osób zostało rannych.

źródło:

Zobacz więcej