RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Porównywał dziennikarzy TVP do niemieckich zbrodniarzy. Został uniewinniony

Znany z antyrządowej retoryki prof. Wojciech Sadurski porównywał dziennikarzy TVP do niemieckich zbrodniarzy. W piątek został uniewinniony przez Sąd Rejonowy w Warszawie. Telewizja Polska zapowiedziała wniesienie apelacji, zwracając uwagę w opublikowanym oświadczeniu, że w czasie procesu prof. Sadurski „„wycofywał się z sensu własnej wypowiedzi będącej przedmiotem oskarżenia”.

Prof. Sadurski twierdzi, że wygrał z prezesem TVP. Jacek Kurski odpowiada

„Wygrałem z Jackiem Kurskim!” – napisał na Twitterze prof. Wojciech Sadurski, odnosząc się do orzeczenia Sądu Rejonowego w Warszawie. Na wpis...

zobacz więcej

Sprawa dotyczyła komentarza Sadurskiego, odnoszącego się do zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. „Po tym, jak zaszczuty przez rządowe media polityk został zamordowany, żaden demokrata, żaden polityk opozycyjny, nie powinien przekroczyć progu Goebbelsowskich mediów” – napisał w mediach społecznościowych.

W piątek 5 marca Sadurski został uniewinniony. TVP wydała oświadczenie w tej sprawie, w którym zwrócono uwagę, że podczas procesu Sadurski „wycofywał się z sensu własnej wypowiedzi będącej przedmiotem oskarżenia”, zaprzeczając, że pisząc o mediach rządowych miał na myśli Telewizję Polską.

„Po pierwsze w moim wpisie nie pada słowo »TVP« ja pisze media rządowe. (..) Drugi powód bo ja akurat w tym konkretnym tweecie nie piszę żadnego związku przyczynowo skutkowego pomiędzy linią programową TVP a zabójstwem Prezydenta Adamowicza. (..) To jest sekwencja chronologiczna. Oskarżyciel popełnia błąd logiczny cum hoc ergo propter hoc »o tym, a zatem z powodu tego« – błąd logiczny. Jest mi zarzucane coś, czego we wpisie nie ma” – mówił Sadurski przed sądem.

„Sędzia Agnieszka Prokopowicz, w ustnym uzasadnieniu wyroku przyznała, że wypowiedź oskarżonego mogła narazić Telewizję Publiczną na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania działalności, jednak nie miała odwagi uznać winy Wojciecha Sadurskiego” – czytamy w oświadczeniu TVP.

W komunikacie podkreślono, że akceptując porównanie Telewizji Polskiej z „Goebbelsowskimi mediami” sędzia „postawiła znak równości pomiędzy nadawcą publicznym a odpowiedzialnym za unicestwienie milionów ludzkich istnień zbrodniarzem hitlerowskim, kpiąc sobie z ofiar niemieckiego totalitaryzmu”. TVP zapowiedziała, że „będzie nadal walczyć o prawdę i dobre imię nadawcy publicznego” i wniesie apelację od tego wyroku sądu pierwszej instancji.

źródło:
Zobacz więcej