RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kpili z Końskich i kpią ze Świnoujścia. Dokładnie tak PiS wygrywa wybory

Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Piotr Polak; Marcin Bielecki)
Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Piotr Polak; Marcin Bielecki)

Platforma Obywatelska przy pomocy sprzyjających jej mediów świetnie potrafi wykpić inicjatywy PiS–u. Wyszydzane były program 500+, 13. emerytura dla seniorów, Andrzej Duda na dworcu w Końskich czy peron we Włoszczowie. Nakręcając medialną machinę PO nie zostawiła też w piątek suchej nitki na budowie tunelu w Świnoujściu. Wśród przechadzających się Nowym Światem z kubkami pełnymi sojowej latte słychać śmiech. Ale mieszkańcy Świnoujścia raczej się nie śmieją.

„Silne Pomorze Zachodnie to racja stanu”. Prezes PiS o budowie tunelu w Świnoujściu

Przez bardzo wiele lat było tak, że pewna część Pomorza Zachodniego była w jakiejś mierze od pozostałej części naszej ojczyzny oddzielona. I trzeba...

zobacz więcej

W piątek rano media obiegła informacja, że premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wezmą udział w uroczystości nadania imienia maszynie do drążenia tunelu pod dnem Świny. Dla tysięcy obywateli sprawa ta jest niezwykle poważna, ale już sam komunikat poważnie nie brzmiał. Na reakcję opozycji nie trzeba więc było długo czekać.

„Premier i wicepremier od spraw bezpieczeństwa będą uroczyście nadawać imię... maszynie do drążenia tunelu” – zażartował w sieci Borys Budka dając sygnał do ataku. W podobnym tonie sprawę zaczęli szybko komentować również inni politycy opozycji. Z czasem dołączyli do nich dziennikarze kilku redakcji. „Żałosne”, „Ale ubaw” – podkreślali w mediach społecznościowych.

Problem polega jednak na tym, że Polaków w województwie zachodniopomorskim nie interesuje niezgrabnie przygotowany komunikat rządu.

Zobacz także -> Premier o budowie tunelu: Jesteśmy świadomi trudności, ale też naszych celów

– Nie damy rady – mówił im o tunelu w 2007 roku Donald Tusk i podkreślał, że państwa nie stać na takie projekty. I to było dla mieszkańców regionu kluczowe. Dla nich ważny jest fakt, że teraz ktoś wreszcie zajął się ich problemem. Że znalazły się odpowiednie zgody, dokumenty i pieniądze, a komfort ich życia diametralnie się zmieni.

Czy to znaczy, że „afera” rozkręcona dziś przez Platformę nikogo w Polsce nie śmieszy? Co to, to nie. Może ona śmieszyć w Warszawie, w Poznaniu czy w Krakowie. Ale dla mieszkańców Pomorza ktoś kpi po prostu z ich problemów.

Kolej dla setek miast „to właśnie program CPK”. Horała punktuje Hołownię

– Koleją Morawieckiego do CPK pojadą nieliczni, a potrzebujemy kolei do setek miast i miasteczek – ocenił lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia,...

zobacz więcej

Opozycja ten sam błąd popełnia po raz tysięczny. Chociaż przegrali wybory siedem razy z rzędu, nadal niczego się nie nauczyli.

„Wybory wygrywa się w Końskich” – to hasło, które jak mantrę powtarzano przed ostatnimi wyborami prezydenckimi. Powód? Gdy na początku 2020 r. prezydent Andrzej Duda podpisywał ustawę o transporcie kolejowym, również został wyśmiany. Wtedy wytykano mu, że jako głowa państwa przyjął ważny dokument siedząc na małym krzesełku pośrodku zaniedbanego dworca, a nie w Pałacu Prezydenckim. Dla opozycji był to powód do kpin.

Ale w oczach mieszkańców regionu, opozycja, Platforma i sprzyjające im media nie szydziły wcale z przedstawiciela PiS, lecz z ich miasta, krzywego chodnika i schodzącej żółtej farby.

Zobacz także -> Końskie. Prezydent podpisał ustawę „na zgliszczach”

Żaryn: Przekop Mierzei Wiślanej od początku budzi opór Rosji

Realizowana przez polski rząd budowa kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną od początku budzi opór Rosji. Wraz z postępem prac rośnie aktywność...

zobacz więcej

Takich przykładów są setki. To Donald Tusk i Jacek Rostowski tłumaczyli Polakom, że „piniendzy” choćby na 500+ nie ma i nie będzie. Ewa Kopacz dodawała później, że opowiadanie o takim projekcie socjalnym to zabieg marketingowy, którego nie da się wprowadzić w życie.

Dziś Platforma Obywatelska wyśmiewa pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i tłumaczy, że skoro jest lotnisko w Berlinie, to budowa kolejnego w Warszawie nie ma najmniejszego sensu. Ale budowa CPK, to nie tylko loty na Dominikanę. To także – a dla większości Polaków przede wszystkim – powstanie 1800 km nowych linii kolejowych. Połączenia skomunikują ze sobą wiele miast, a skorzystają zwykli mieszkańcy Zamościa, Godowa, Łomży, Ostrołęki czy Łętowni.

Zobacz także -> CPK: Przygotowania do budowy połączeń kolejowych. Wiemy, na jakich szlakach

Czym innym niż kpieniem z potrzeb Polaków była także wielka afera wokół peronu we Włoszczowie. Z tej miejscowości od 2006 roku śmiała się przecież niemal cała Polska. Głównie dlatego, że w sprawę angażował się działający właśnie w województwie świętokrzyskim polityk PiS – Przemysław Gosiewski. Z perspektywy Warszawy był to może śmieszny, niewiele znaczący projekt. Dla mieszkańców Włoszczowy oznaczał jednak rewolucję i skrócenie czasu dojazdu do stolicy z 5 do 2 godzin!

PiS nie będzie wygrywało wyborów w nieskończoność. Wcześniej czy później władzę przejmie opozycja. Miejmy jednak nadzieję, że będzie to już opozycja rozumiejąca zwykłych Polaków, ich potrzeby i problemy. Świat nie kończy się na sojowej caffe latte.

źródło:
Zobacz więcej