RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Górą love story. Znamy zwycięzców festiwalu filmowego Berlinale

Na zdjęciu reżyser Radu Jude (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Na zdjęciu reżyser Radu Jude (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

W stolicy Niemiec ogłoszono listę zwycięzców głównego konkursu 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Tym razem statuetka Złotego Niedźwiedzia powędruje do Rumunii. Z powodu pandemii tegoroczny festiwal został podzielony na dwie części.

Oto najdłużej emitowany serial w dziejach telewizji. Podpisano umowę na dwa kolejne sezony

„Simpsonowie” stali się najdłużej emitowanym serialem w dziejach telewizji. Fox ogłosił, że do 2023 roku powstaną dwa kolejne sezony – 33. i 34. 21...

zobacz więcej

Laureatów 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie ogłoszono na kanale wydarzenia na YouTubie.

Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu doceniono „Bad Luck Banging or Loony Porn” w reżyserii Radu Jude. To opowieść o nauczycielce, która z myślą o swoim partnerze nagrywa sekstaśmę. Pewnego dnia nagranie wydostaje się na światło dzienne, a kobieta zostaje zidentyfikowana przez swoich uczniów. Rodzice młodzieży zaczynają domagać się jej zwolnienia.

Historia zamienia się w okraszoną humorem debatę o seksie, uprzedzeniach, szowinizmie i groteskowych teoriach spiskowych. Obraz powstawał w trakcie pandemii koronawirusa i do niej także nawiązuje.

Jak podkreśliło jury, główna nagroda trafiła do produkcji, która ma „rzadką cechę trwałego dzieła sztuki”, a także „prowokuje ducha naszych czasów, wzywa go na pojedynek”. „Jest to film rozbudowany i jednocześnie dziki, inteligentny i dziecinny, geometryczny, żywy i nieprecyzyjny w najlepszym znaczeniu tego słowa. Atakuje widza, wywołuje w nim niezgodę, nie pozostawia nikogo obojętnym” – stwierdzono w uzasadnieniu werdyktu.

Złote Globy rozdane. „Nomadland” najlepszym dramatem

W USA zakończyła się 78. ceremonia wręczenia Złotych Globów. Amerykański film w reżyserii Chloe Zhao „Nomadland” wygrał w kategorii Najlepszy...

zobacz więcej

Pozostałe nagrody


Srebrny Niedźwiedź - Wielka Nagroda Jury powędrował do „Wheel of Fortune and Fantasy” Ryusuke Hamaguchiego, czyli opowieści o nieoczekiwanym spotkaniu, trójkącie miłosnym i pułapce uwodzenia. „Tam, gdzie zwykle kończą się słowa, dialogi tego filmu dopiero się zaczynają, a my zdumieni zadajemy sobie pytanie: „jak głęboko może to jeszcze zajść?”. Słowa Hamaguchiego to muzyka” – czytamy w werdykcie.

Natomiast Srebrny Niedźwiedź - Nagroda Jury trafił do twórców dokumentu „Mr Bachmann and His Class” Marii Speth za „pokazanie, ile można zdziałać dzięki okazywaniu innym szacunku, nawiązywaniu szczerego dialogu, a także dzięki magii, którą mają w sobie wszyscy wielcy nauczyciele”.Najlepszym reżyserem okazał się Denes Nagy, uhonorowany za swoją debiutancką fabułę „Natural Light”. „Twórca tego obrazu wojny przypomina nam o konieczności wyboru między postawą bierną a wzięciem odpowiedzialności” – wskazało jury. Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz przyznano Hongowi Sangsoo za „Introduction”, czyli czarno-białą, kameralną historię o dorastaniu i poszukaniu w życiu własnej drogi, która w ocenie jurorów ujawnia ukrytą dotąd prawdę o ludzkim życiu.

Z kolei za wybitne osiągnięcia artystyczne uhonorowano Yibrana Asuada za mistrzowską koncepcję montażu „A Cop Movie” w reżyserii Alonso Ruizpalaciosa. „Montaż umiejętnie dekonstruuje wielowarstwowość rzeczywistości i języka, skłaniając do refleksji nad jedną z najbardziej kontrowersyjnych instytucji w Meksyku” – stwierdzono w werdykcie.

Czytaj także: Ruszył szwedzki festiwal filmowy. Dla jednego widza, na bezludnej wyspie

Nikłe zainteresowanie amerykańskich telewidzów galą Złotych Globów

Tegoroczna, wirtualna edycja wręczania Złotych Globów przyciągnęła znacznie mniejszą widownię telewizyjną niż w minionych latach. Oglądało ją tylko...

zobacz więcej

Tegoroczna odsłona Berlinale jest pierwszą, w której zniesiono kategorie płciowe w nagrodach aktorskich. Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę pierwszoplanową w „I'm Your Man” Marii Schrader otrzymała Maren Eggert. Jury wyróżniło ją za kreację singielki, która w ramach eksperymentu naukowego zgadza się zamieszkać na trzy tygodnie z robotem imitującym idealnego partnera. Laureatką nagrody za najlepszą rolę drugoplanową została Lilla Kizlinger za „oczarowujący, skłaniający do myślenia” występ w „Forest - I See You Everywhere” Bence’a Fliegaufa.

Czytaj także: Wygrała konkurs na spędzenie tygodnia w kinie, zaczęła rozmawiać z piekarnikiem

Jury konkursu


W jury konkursu głównego znaleźli się laureaci Złotego Niedźwiedzia z poprzednich lat: irański reżyser Mohammad Rasoulof (twórca nagrodzonego w ub.r. „Zło nie istnieje”), izraelski reżyser Nadav Lapid („Synonimy”, 2019), rumuńska reżyserka Adina Pintilie („Touch Me Not”, 2018), węgierska reżyserka Ildikó Enyedi („Dusza i ciało”, 2017), włoski reżyser Gianfranco Rosi („Fuocoammare. Ogień na morzu”, 2016), a także bośniacka reżyserka Jasmila Žbanić („Grbavica”, 2006).

Podczas streamingu poznaliśmy również laureatów sekcji Encounters, która ma wspierać nowe głosy w kinie. Najlepszym filmem w tym konkursie okazał się „We” Alice Diop. Za reżyserię uhonorowano Ramona Zürchera i Silvana Zürchera za „The Girl and The Spider”, a także Denisa Cote za „Social Hygiene”. Nagroda specjalna jury powędrowała do „Taste” Leo Bao, a wyróżnienie - do „Rock Bottom Riser” Ferna Silvy.

Zwycięzców w sekcji Encounters wyłoniło jury w składzie: francuska programerka Florence Almozini, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mar del Plata w Argentynie Cecilia Barrionuevo oraz niemiecki publicysta Diedrich Diederichsen.

Część branżowa 71. Berlinale kończy się w piątek. W czerwcu organizatorzy planują zorganizować pokazy w kinach dla publiczności. Wtedy także odbędzie się uroczystość wręczenia statuetek.

Czytaj także: „Pamięć i Tożsamość”. Wręczono wyjątkowe nagrody

 

źródło:
Zobacz więcej