RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

NBP podał, ile wynosiły aktywa rezerwowe Polski w lutym

Na koniec lutego 2021 r. stan aktywów rezerwowych wyniósł 134,8 mld  euro (fot. Shutterstock/Corona Borealis Studio)
Na koniec lutego 2021 r. stan aktywów rezerwowych wyniósł 134,8 mld euro (fot. Shutterstock/Corona Borealis Studio)

Na koniec lutego 2021 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 134,8 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 163,4 mld dolarów – poinformował w piątek bank centralny.

NBP zwiększył dwukrotnie zasoby złota. Sprowadza je do kraju

W latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton – podał bank centralny. Dodał, że blisko połowa polskiego złota zostanie...

zobacz więcej

Z danych opublikowanych przez NBP wynika, że na koniec lutego 2021 r. stan aktywów rezerwowych wyrażony w euro wyniósł 134,8 mld i był o 5 mld euro wyższy niż na koniec stycznia 2021 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 6,1 mld dol., do 163,4 mld dol.

W komunikacie podano, że Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

Inwestycje rezerw Polski


NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (ponad 70 proc.) inwestowana jest w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym.

źródło:

Zobacz więcej