RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Co drugi specjalista IT z Białorusi wskazuje Polskę jako miejsce relokacji

Co drugi Białorusin wybiera Polskę do relokacji (fot. Shutterstock/Gorodenkoff)
Co drugi Białorusin wybiera Polskę do relokacji (fot. Shutterstock/Gorodenkoff)

W sierpniu zeszłego roku 10 proc. specjalistów IT z Białorusi wybierało Polskę jako miejsce relokacji, teraz robi tak co drugi – powiedziała w piątek w radiowej Trójce pełnomocnik premiera ds. GovTech Justyna Orłowska.

Termin wypłat subwencji z Tarczy PFR 2.0 ma być przedłużony

Chcemy wprowadzić termin składania wniosków o postępowania wyjaśniające z Tarczy PFR 2.0 do 15 kwietnia, a termin wypłat subwencji do 30 czerwca –...

zobacz więcej

GovTech realizuje od sierpnia Poland Business Harbour, który ułatwia białoruskim specjalistom i firmom z branży IT relokację do Polski. Orłowska powiedziała, że jest strona internetowa, na której zostały wywieszone ogłoszenia o pracy, mogące zainteresować stronę białoruską, wprowadzony został też odpowiedni pakiet legislacyjny.

– W sierpniu Białorusini wybierali jako pierwsze miejsce do relokacji przede wszystkim Ukrainę. Teraz jest to Polska. Podskoczyliśmy z 10 proc., bo tylu Białorusinów wybierało Polskę, do blisko 50 proc., czyli co drugi Białorusin wybiera Polskę do relokacji – powiedziała.

W opinii pełnomocniczki premiera ds. GovTech w tym roku największym wyzwaniem będzie Krajowy Plan Odbudowy.

Krajowy Plan Odbudowy wielkim wyzwaniem


– Tutaj są też pieniądze na e-usługi i cyfrowe kompetencje, którymi jako centrum GovTech się zajmujemy. Trzeba będzie się zastanowić, jak najbardziej efektywnie wydać te pieniądze, aby przyczyniły się jak najlepiej dla naszego społeczeństwa. A na cyfryzację mamy blisko jedną trzecią planowanych wydatków w KPO – podsumowała szefowa GovTech.

źródło:

Zobacz więcej