RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Silne Pomorze Zachodnie to racja stanu”. Prezes PiS o budowie tunelu w Świnoujściu

Przez bardzo wiele lat było tak, że pewna część Pomorza Zachodniego była w jakiejś mierze od pozostałej części naszej ojczyzny oddzielona. I trzeba było to zmienić, choć oderwane kalkulacje czysto ekonomiczne poddawały to w wątpliwość – powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński. Prezes PiS w Świnoujściu wziął udział w inauguracji drążenia tunelu pod dnem Świny, który połączy wyspy Uznam i Wolin. – Przed laty mój brat powiedział, że silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu – wspomniał słowa Lecha Kaczyńskiego.

„Symboliczny dzień”. Setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu

Gazoport wzmacnia potencjał i współpracę państw UE - wskazał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas wyładunku 100. dostawy LNG w...

zobacz więcej

Ruszyło drążenie tunelu pod Świną – inwestycja połączy wyspy Uznam i Wolin. Obecnie z wyspy Wolin na wyspę Uznam, na której znajduje się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi, kursują promy pasażersko-samochodowe na dwóch przeprawach – Warszów i Centrum.

– Dzisiejsza inwestycja tworzy pewną całość, której nie wolno rozrywać. Jest to konieczne, żeby Polska trwała. Wspólne działanie doprowadzi nas do sukcesu, którego wszyscy oczekujemy – mówił w Świnoujściu wicepremier Jarosław Kaczyński.

Jak wskazywał, ta inwestycja ma ogromne znaczenie na wielu płaszczyznach, między innymi gospodarczej i kulturowej.

Ważne słowa Lecha Kaczyńskiego


– Przed laty mój śp. brat powiedział, że silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu. To ważne słowa, którymi kierował się on i my, prowadząc politykę wobec tego regionu – zaznaczył Kaczyński.

– To słowa, które wyrażają dążenie do tego, by Polska była rzeczywiście jednolitym, zgodnie z konstytucją, państwem, scalonym, zintegrowanym, silnym – dodał. Według świnoujskiego magistratu będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce: 1484 metry tunelu drążonego TBM. Razem z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi cały tunel będzie miał długość 1780 metrów.

Zobacz także: „Polska stoi dzisiaj przed ogromną szansą, warunkiem jej wykorzystania jest jedność”
teraz odtwarzane
Jarosław Kaczyński o szansach dla Polski

źródło:
Zobacz więcej