RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zwiedzanie Zamku Królewskiego „szlakiem niezwykłych kobiet”

Z okazji Dnia Kobiet 8 marca Zamek Królewski w Warszawie przygotował specjalny program. W weekend 5-7 marca można bezpłatnie – na podstawie wejściówki odebranej w kasie – zwiedzić muzeum „szlakiem niezwykłych kobiet, które znalazły się na kartach historii i w pamięci potomnych”.

Jubileusz 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego. Renowacja Sali Tronowej, 4 duże wystawy

W 2021 roku mija 50 lat od podjęcia decyzji o odbudowie gmachu Zamku Królewskiego w Warszawie. Przewidziano renowację m.in. Sali Tronowej....

zobacz więcej

Zamek Królewski udostępnia wybrane dzieła sztuki przedstawiające postaci kobiet, które w szczególny sposób zapisały się na kartach historii. To m.in.: św. Jadwiga, koronowana na króla Polski; królowa Bona, dzięki której wzmocniły się relacje z renesansową Italią; Anna Jagiellonka, żona Stefana Batorego; Konstancja z Czartoryskich Poniatowska, matka króla Stanisława Augusta.

W ramach specjalnego programu przygotowanego z okazji Dnia Kobiet w piątek o godz. 18:00 odbędzie się wykład pt. „Kobiety w oczach Bacciarellego. Portrety nadwornego malarza Stanisława Augusta”. Spotkanie online na Facebooku poprowadzi Monika Przypkowska, historyk sztuki i edukator Zamku Królewskiego.

Jak podaje muzeum, zostaną omówione „cztery płótna prezentujące urodę kobiecą na różnych etapach życia – od wizerunku dziecka po portret kobiety dojrzałej. Historia każdego z nich da nam okazję do prześledzenia ciekawej i zawiłej drogi, jaką przeszedł kobiecy portret w historii malarstwa europejskiego”.

źródło:
Zobacz więcej