RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie masz maseczki? Czeka cię bardzo długi spacer do domu

Osoby bez maseczek są „zapraszane” do radiowozu (fot. Shutterstock/Yaw Niel)
Osoby bez maseczek są „zapraszane” do radiowozu (fot. Shutterstock/Yaw Niel)

Służby policyjne Gwinei Bissau w zachodniej Afryce karzą obywateli złapanych w miejscu publicznym bez maseczki ochronnej długim marszem do domu – poinformowała w czwartek telewizja RTP Africa.

Premier o pandemii: Bolesna lekcja pokory

Dokładnie rok temu wykryto w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. „Nie jest to z pewnością rocznica, którą ktokolwiek...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Świadkowie i ofiary nietypowych praktyk stróżów prawa potwierdzają, że osoby przyłapane na chodzeniu po ulicy bez maski ochronnej muszą się wylegitymować oraz przedstawić adres swojego miejsca zamieszkania.

Według stacji RTP Africa zjawisko karania za lekceważenie restrykcji epidemicznych długimi „spacerami” do miejsca zamieszkania upowszechniło się w tej byłej portugalskiej kolonii w ostatnich tygodniach.

Zaproszenie do radiowozu


– Osoba lekceważąca restrykcje jest „zapraszana” do policyjnego wozu, po czym funkcjonariusze odwożą ją w przeciwnym kierunku, daleko od domu – tłumaczą świadkowie.

Także portugalska agencja Lusa potwierdziła liczne przypadki wywożenia przez policjantów osób przyłapanych bez maski w miejscu publicznym do miejscowości oddalonych nawet o 40 km od miejsca zamieszkania. W oświadczeniu przekazanym mediom MSW Gwinei Bissau wyjaśniło, że choć nie istnieją wytyczne co do karania za brak masek długimi marszami do domu, to resort nie sprzeciwia się takiej formie uwrażliwiania obywateli na obostrzenia sanitarne.

źródło:

Zobacz więcej