RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Aneksja Krymu. UE przedłużyła sankcje nałożone na rosyjskich polityków

Prezydent Rosji Władimir Putin (fot.  Sputnik/Aleksey Nikolskyi/Kremlin via REUTERS)
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. Sputnik/Aleksey Nikolskyi/Kremlin via REUTERS)

Unia Europejska przedłużyła w czwartek o sześć miesięcy sankcje wobec 177 osób i 48 podmiotów, którym zarzuca się aneksję Krymu i podważanie integralności terytorialnej Ukrainy.

Tańczyła z Putinem na weselu. Może trafić do rady rosyjskiego giganta naftowego

Była minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl, znana m.in. z tańca z prezydentem Rosji na swoim weselu, została w środę nominowana przez...

zobacz więcej

Sankcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów w związku m.in. z aneksją Krymu i celową destabilizacją Ukrainy obejmują rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Sankcje te obowiązują od marca 2014 roku i są przedłużane co pół roku. Zastosowano je po raz pierwszy 17 marca 2014 r.

UE w środę przedłużyła też o 12 miesięcy sankcje nałożone na byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i współpracowników. Sankcje te nałożono za przywłaszczenie ukraińskich funduszy państwowych, a także nadużycia, które spowodowały straty dla państwa ukraińskiego. Polegają na zamrożeniu aktywów osób nimi objętych.

Inne unijne środki stanowiące reakcję na kryzys na Ukrainie to sankcje gospodarcze wobec konkretnych sektorów rosyjskiej gospodarki.

Czytaj także: Jest decyzja ws. sankcji za podważenie integralności terytorialnej Ukrainy

 

źródło:

Zobacz więcej