RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przymus wynajmu mieszkań „dla biednych”. Bezprecedensowa sytuacja w Hiszpanii

W pierwszy etapie chodzi o mieszkania należące do wielkich korporacji (fot. Shutterstock/vulcano)
W pierwszy etapie chodzi o mieszkania należące do wielkich korporacji (fot. Shutterstock/vulcano)

Władze hiszpańskiego regionu Balearów zamierzają odebrać właścicielom niektórych lokali mieszkalnych prawo ich użytkowania. Chodzi – przynajmniej w „pierwszym etapie” – o 56 lokali stanowiących własność banków, funduszy i deweloperów. Podmioty te nadal pozostaną formalnymi właścicielami nieruchomości, ale nie będą mogły z nich korzystać. Władze, na własną rękę, będą je wynajmować jako lokale socjalne, a właścicielom płacić czynsz. Nieco wyższy niż połowa stawki rynkowej.

Nielegalni imigranci w apartamentach na Gran Canarii

Kilkuset nielegalnych imigrantów z Afryki, którzy dotarli w ostatnich tygodniach na Wyspy Kanaryjskie, umieszczono w kompleksie apartamentów...

zobacz więcej

Kwestia mieszkaniowa jest od lat jednym z głównych problemów w Hiszpanii. Według spisu z 2011 r. w kraju było wówczas 3,4 mln pustostanów. Co czwarty z tych lokali mógłby zostać udostępniony potrzebującym (wiele jest w złym stanie technicznym lub w miejscowościach, gdzie potrzeby mieszkaniowe są zaspokojone).

Władze Balearów, archipelagu na Morzu Śródziemnym, a jednocześnie regionu (wspólnoty autonomicznej) Hiszpanii, zdecydowały się w związku z tym na bezprecedensowe posunięcie: chcą udostępniać ubogim mieszkańcom lokale, które są własnością prywatną.

Govern (władze autonomii) nie zamierza dokonywać wywłaszczenia sensu stricto. Dotychczasowi właściciele – na razie chodzi o 56 lokali należących do banków, funduszy i deweloperów – formalnie nadal nimi pozostaną. Będą otrzymywać z budżetu regionu czynsz za swoje mieszkania czy domy, zaś Govern będzie je udostępniać, również odpłatnie, ale na innych zasadach, potrzebującym (czynsz płacony przez beneficjenta nie może przekroczyć 30 proc. jego dochodów).

Władze same przyznają, że miesięczne opłaty przekazywane właścicielom będą znacznie niższe - o około 40 proc. – niż czynsz rynkowy.

-> Przeczytaj także: Tylko 10 proc. młodych Hiszpanów stać na życie poza domem rodziców

źródło:
Zobacz więcej