RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wstrząsy na Pacyfiku. Nowa Zelandia zagrożona tsunami

Nowa Zelandia wydała ostrzeżenie dla mieszkańców (fot. Mark Tantrum/Getty Images)
Nowa Zelandia wydała ostrzeżenie dla mieszkańców (fot. Mark Tantrum/Getty Images)

Dla północno-wschodniego wybrzeża Nowej Zelandii wydane zostało ostrzeżenie przed tsunami, które może nastąpić wskutek trzęsienia ziemi. Wstrząs o sile 7,2 wystąpił w rejonie Pacyfiku, a odczuło go około 60 tysięcy osób.

Trzęsienie ziemi w Japonii. W Tokio kołysały się budynki [WIDEO]

Wschodnie wybrzeże Japonii nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1. Na razie nie ma informacji o ewentualnych ofiarach czy stratach...

zobacz więcej

Władze doradziły mieszkańcom terenów przybrzeżnych natychmiastowe opuszczenie domów i przeniesienie się na tereny wyżynne. Fale tsunami są możliwe w promieniu 300 kilometrów od epicentrum trzęsienia.

Obszary zagrożone to Wschodnie Wybrzeże Wyspy Północnej od Cape Runaway do Tolaga Bay. W innych obszarach przybrzeżnych spodziewane są silne prądy.

„Każdy w pobliżu wybrzeża, kto odczuł silne trzęsienie ziemi, powinien natychmiast przenieść się w głąb lądu” – napisała tamtejsza agencja zarządzania kryzysowego. Zaapelowała, by trzymać się z dala od plaż i obszarów przybrzeżnych.

Dotychczas nie ma informacji o szkodach wyrządzonych przez trzęsienie ziemi oraz o ewentualnych poszkodowanych czy zgonach. Najbliżej epicentrum trzęsienia znajduje się miasto Gisborne.

Czytaj także: Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Ostrzeżenie przed tsunami

źródło:
Zobacz więcej