RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Arktyczny chłód napływa do Polski. Sypnie też śniegiem

Idzie ochłodzenie (fot. Spencer Platt/Getty Images)
Idzie ochłodzenie (fot. Spencer Platt/Getty Images)

Przed nami ochłodzenie. Z północy na południe kraju przemieszcza się chłodny front, przynosząc ze sobą opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

Pogodowy rollercoaster. Prognoza długoterminowa na luty i marzec w trzech wariantach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował długoterminowy model pogody obejmujący końcówkę lutego i pierwszą dekadę marca. Prognozy...

zobacz więcej

Do Polski wchodzi właśnie chłodny front atmosferyczny, za którym napływa mroźne, arktyczne powietrze. Jak poinformował IMGW, w ciągu najbliższych 48 godzin w górach może spaść około 18 centymetrów śniegu.

Zmiana pogody


– W najbliższych godzinach czeka nas dość duża zmiana pogody, ponieważ z północy napływa do Polski zimne powietrze. Już obecnie na północy kraju, w rejonie Elbląga, Chojnic, na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach występują opady śniegu i deszczu ze śniegiem – powiedziała Ewa Łapińska, synoptyk z IMGW.

Dodała, że w rejonach tych zrobiło się też dość chłodno, temperatura wynosi tam około 0–1 st. Celsjusza. – Na południu w zasadzie będzie jeszcze ciepło, około 8–10 stopni maksymalnie, ale tam też stopniowo będzie się ochładzało, bo ten chłodny front będzie wchodził na południe kraju – wyjaśniła Ewa Łapińska.

Pogoda na marzec. Czy zima jeszcze nas zaskoczy?

W ostatnich dniach pogoda była wyjątkowo wiosenna, nie oznacza to, że zima nie da nam się jeszcze we znaki. Długoterminowe prognozy wskazują, że...

zobacz więcej

Synoptyk podkreśliła również, że w czwartek po południu w północnej części kraju należy spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem i śniegu, a strefa tych opadów będzie stopniowo przemieszczała się na południe Polski. – Dzisiaj wieczorem oraz w nocy na południu i w górach początkowo wystąpią opady deszczu ze śniegiem, a potem w związku z obniżeniem temperatury samego śniegu – przekazała Ewa Łapińska.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z niewielkimi porywami na Pomorzu.

Zobacz także: Anomalie pogodowe w Polsce. Klimatolog wyjaśnia, czy należy cieszyć się z ocieplenia 

źródło:

Zobacz więcej