RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier apeluje o jak najszybsze zatwierdzenie szczepionki Johnson & Johnson

Apel premiera ws. szczepionek (fot. Kiyoshi Ota/Bloomberg via Getty Images; Facebook/Mateusz Morawiecki)
Apel premiera ws. szczepionek (fot. Kiyoshi Ota/Bloomberg via Getty Images; Facebook/Mateusz Morawiecki)

Trzeba przyspieszyć proces szczepień – podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki i zaapelował do Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA) o jak najszybsze zatwierdzenie szczepionki Johnson & Johnson dopuszczonej już w USA.

Dostawa szczepionek firmy AstraZeneca odwołana

Prezes Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że czwartkowa dostawa 62 tys. szczepionek firmy AstraZeneca została...

zobacz więcej

Na Twitterze i Facebooku szef rządu napisał, że „widać efekty szczepień: zakażeń u zaszczepionych medyków jest >20x mniej” i swój wpis opatrzył grafiką.

„W tak szczególny dzień, jak ten, gdy mija dokładnie rok od wykrycia pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce, takich wiadomości potrzebujemy. Poświęcenie i ciężka praca milionów ludzi w Polsce i na całym świecie, od naukowców, poprzez lekarzy, a skończywszy na dostawcach leków i pielęgniarkach, które podają dawki szczepionki, przynoszą wymierne rezultaty” – napisał Morawiecki na Facebooku.

Według niego, „wniosek jest jeden – trzeba przyspieszyć ten proces i chronić obywateli Polski i Unii Europejskiej”.

W tak szczególny dzień, jak ten, gdy mija dokładnie rok od wykrycia pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce, takich...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Czwartek, 4 marca 2021
Premier zaapelował do Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Leków o jak najszybsze zatwierdzenie szczepionki Johnson&Johnson, dopuszczonej już w USA. „Nie ma czasu do stracenia! Liczy się każdy dzień!” – napisał Morawiecki.

Na razie Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency - EMA) zatwierdziła stosowanie trzech szczepionek przeciw COVID-19. To szczepionki produkowane przez: AstraZeneca/Oxford, BioNtech/Pfizer (Comirnaty) oraz Modernę. Procedurze oceny poddawane są jeszcze kolejne trzy szczepionki: amerykańskie Novavax, a także Johnson & Johnson (Jannsen) oraz niemiecka Curevax.

źródło:
Zobacz więcej