RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dostawa szczepionek firmy AstraZeneca odwołana

Dostawa została odwołana przez producenta (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Dostawa została odwołana przez producenta (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Prezes Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że czwartkowa dostawa 62 tys. szczepionek firmy AstraZeneca została odwołana przez producenta.

Rok koronawirusa w Polsce. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia o stanie epidemii

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 250 zakażeniach SARS-Cov-2 wykrytych w ciągu ostatniej doby w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych...

zobacz więcej

W czwartek rano do Polski miało dotrzeć 62 tys. dawek szczepionki od firmy AstraZeneca, które miały być rozdystrybuowane na potrzeby szczepień grupy zero.

– Dostawa 62 tys. szczepionek od firmy AstraZeneca została odwołana. Być może dotrze w przyszłym tygodniu – powiedział Kuczmierowski.

Wyjaśnił, że „jako powód podano problemy formalne przy wypuszczeniu pewnej partii szczepionek”. – W związku z tym, dostawy zostały poprzesuwane na kolejny tydzień – dodał.

Kiedy kolejne dostawy?


– Firma AstraZeneca poinformowała nas w ostatniej chwili. Taka sytuacja jest dla nas absolutnie skandaliczna. Tego typu praktyki demolują harmonogram szczepień w kraju – ocenił prezes Agencji.

Zaznaczył, że zgodnie z harmonogramem w najbliższy poniedziałek, 8 marca, spodziewana jest dostawa szczepionki firmy Pfizer<. – Dokładnej daty dostawy szczepionki Moderny jeszcze nie mamy – powiedział Kuczmierowski. Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia. Wykonano ich dotąd 3 465 576 mln, z czego 1 214 741 mln drugą dawką. Do kraju trafiło już 4 466 360 dawek, w tym 3 698 700 dostarczono do punktów szczepień.

źródło:

Zobacz więcej