RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rząd dementuje doniesienia ws. szczepionek na COVID-19

Koronawirus. Ile szczepionek się marnuje? (fot. PAP/Leszek Szymański)
Koronawirus. Ile szczepionek się marnuje? (fot. PAP/Leszek Szymański)

– Wieczorami na punktach szczepień niewykorzystane szczepionki idą do zlewu – napisał dziennikarz Radia ZET Jacek Czarnecki i zasugerował, że marnowanie dawek przeciw COVID-19 to masowy problem w Polsce. „Stanowczo dementujemy tę informację. W Polsce zutylizowano do tej pory ok. 0,15 proc. dawek” – przekazało Centrum Informacyjne Rządu za pośrednictwem profilu SzczepimySię.

Powrót do szkół jeszcze w tym semestrze? Przemysław Czarnek komentuje

Dziś drugi dzień matur próbnych, przeprowadzanych w ścisłym reżimie sanitarnym. W TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił, że z...

zobacz więcej

Sprawa szczepionek na COVID-19 wywołuje wiele emocji. Eksperci zgodnie podkreślają, że przyjęcie dawek przeciwko koronawirusowi to najskuteczniejsza metoda walki z epidemią. Właśnie dlatego są one tak cenne.

„A wiecie, że po aferze z zaszczepionymi celebrytami i lokalnymi politykami PiS, wieczorami na punktach szczepień niewykorzystane szczepionki idą do zlewu” – zaalarmował na Twitterze Jacek Czarnecki z Radia ZET. „Lekarze, boją się tworzyć listy rezerwowe. Lepiej wylać mówi lekarz. Nikt nie chce problemów” – dodał.

Na te doniesienia zareagowano na oficjalnym profilu SzczepimySię prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu.

Zobacz także -> Rok koronawirusa w Polsce. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia o stanie epidemii

„Stanowczo dementujemy tę informację. W Polsce zutylizowano do tej pory ok. 0,15 proc. dawek” – napisano. Jak zaznaczono, jest to około 5 tys. na 3,5 mln szczepień!

„Personel w Punktach Szczepień działa bardzo starannie i walczy o każdą dawkę. Stawiana przez pana teza nie ma pokrycia w danych” – wskazano.

Kulisy odejścia Zimocha. „On skłócił Platformę. Czarny tydzień PO”

Politycy z regionu łódzkiego nie mają wątpliwości, że odejście Tomasza Zimocha z Koalicji Obywatelskiej było kwestią czasu. – Został na siłę...

zobacz więcej

Temat marnowania szczepionek jest podnoszony od wielu tygodni.

KORONAWIRUS – RAPORT

Już na początku stycznia część polityków opozycji sugerowała, że wiele dawek szczepionki na COVID-19 dostarczonych do Polski się zmarnowało. – To są nieprawdziwe informacje. To są kłamstwa –  podkreślił wtedy na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. Zaznaczył, że na wykonanych do tamtego momentu ponad 50 tys. szczepień, w sumie zutylizowano tylko 26 sztuk szczepionki.

Jak Polska wypada na tle innych państw?


Z kolei na początku lutego  dziennik „Fakt” niemieckiego koncernu wydawniczego Ringier Axel Springer donosił, że od początku szczepień przeciw COVID-19 do tamtego momentu „wylano do zlewów 3630 dawek”. Jak zaznaczono, podobna liczba szczepionek wystarcza, by przez cały dzień szczepić na przykład mieszkańców w województwach warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim czy lubuskim.

Zobacz także -> Minister o strategii walki z epidemią: Ewoluuje tak jak sam wirus

Michał Dworczyk poinformował wówczas, że Francja zakładała możliwość marnowania nawet ok. 30 proc. szczepionek, Wielka Brytania 5 proc., a Kanada publicznie chwali się tym, że zredukowała swój wynik do poziomu 0,3 proc.

„Dzięki odpowiedzialności kadry medycznej i dobrej organizacji systemu, w Polsce ten odsetek wynosi 0,19 proc.” – zapewnił Dworczyk i podkreślił: „Tezy »Faktu« są krzywdzące dla medyków.”

źródło:
Zobacz więcej