RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kulisy odejścia Zimocha. „On skłócił Platformę. Czarny tydzień PO”

Tomasz Zimoch, poseł niezrzeszony (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)
Tomasz Zimoch, poseł niezrzeszony (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Politycy z regionu łódzkiego nie mają wątpliwości, że odejście Tomasza Zimocha z Koalicji Obywatelskiej było kwestią czasu. – Został na siłę wciśnięty na listę KO w Łodzi. Działo się to wbrew woli struktur. Od samego początku skłócił Platformę w tym regionie – mówi portalowi tvp.info Dariusz Klimczak (PSL). Podobne opinie wyrażają inni politycy. – Ma swoje zdanie, więc zamiast w to brnąć, wolał odejść – dodaje Robert Telus (PiS) i sugeruje, że większość działaczy Platformy Obywatelskiej skończy u Szymona Hołowni.

Kolejne odejście z KO potwierdzone oficjalnie przez rzecznika Platformy

Poseł Tomasz Zimoch złożył 2 marca 2021 r. rezygnację z członkostwa w klubie Koalicji Obywatelskiej – poinformował Polską Agencję Prasową rzecznik...

zobacz więcej

„Koalicja miała być szerokim ruchem, także obywatelskim. Od pewnego czasu odnosiłem wrażenie, że staje się partyjnym ramieniem w sejmie. Dlatego zdecydowałem się na opuszczenie klubu” – poinformował w ostatnich dniach Tomasz Zimoch.

Wcześniej Koalicję Obywatelską i Borysa Budkę opuścili: Joanna Mucha, Paulina Hennig-Kloska i Jacek Bury.

– Jeżeli ktoś nie potrafi grać w drużynie, sam stawia się poza nawias – skomentował teraz w Polsat News decyzję Zimocha zirytowany szef PO.

Ale jak słyszymy od polityków z regionu łódzkiego, przyjęcie znanego komentatora na listy wyborcze było chwytem marketingowym, a nie przemyślaną strategią polityczną. Z list KO do Sejmu czy europarlamentu dostało się już wiele znanych osób – niekoniecznie związanych wcześniej z samorządem. Choć ich wyniki wyborcze często były dość wysokie, współpraca ze strukturami nie wyglądała potem najlepiej.

Zobacz także:  Platforma masakruje narrację Platformy. Pokłócili się o podatki [WIDEO]

PSL o czarnym tygodniu w łódzkiej PO


– Pan Tomasz Zimoch został na siłę wciśnięty na listę Koalicji Obywatelskiej w Łodzi. Działo się to wbrew woli struktur. Od samego początku skłócił Platformę w tym regionie, na czele z panią prezydent Hanną Zdanowską. Dzisiaj pewnie wszyscy w łódzkiej PO pytają: a nie mówiłem? Każdy, kto obserwował tę sytuację, wiedział, że to musi się tak skończyć – mówi portalowi tvp.info Dariusz Klimczak, wiceszef PSL.

Ogromne kontrowersje wokół sędziów. „Powinni wyłączyć się ze sprawy”

Sędzia, która orzekała ws. profanowania wizerunku Maryi symbolami LGBT, jest konkubiną działacza pro–LGBT. Z kolei sędzia prowadząca sprawę...

zobacz więcej

Jak ocenia polityk, odejście Zimocha nie poprawi nastrojów wewnątrz KO. – Ale poczucie racji ma zapewne wiele osób. Większość samorządowców wie, że gdy listy montuje się na siłę pod jakimś kątem wizerunkowym, tak to się kończy – stwierdza.

Wiceszefa ludowców pytamy również, jak ocenia pracę Zimocha od wejścia do Sejmu.

– Ja na początku kadencji miałem z Tomaszem Zimochem kilka życzliwych rozmów, ale potem nie widziałem, by mocno pracował przy jakimś projekcie. Od kolegów z Ludowych Zespołów Sportowych słyszałem przychylne opinie na temat jego pracy w komisji sportu i w zasadzie nic więcej – mówi. 

Zobacz także: Lewicowy aktywista ostro atakuje Polskę. Mnie doprowadził do łez

Zaznacza jednak, że Tomasz Zimoch nie jest politykiem i ciężko było od niego oczekiwać takiej roli.

Klimczak ocenia, że generalnie mamy do czynienia z „czarnym tygodniem w łódzkiej Platformie”. – Odszedł od nich nie tylko poseł, ale również radny sejmiku Paweł Drążczyk i jest to drugi radny Nowoczesnej, który odszedł z klubu. Nastroje tam nie są więc zbyt dobre i po ludzku im współczuję – przyznaje.

„Największa grupa pójdzie do Hołowni”


Z kolei Robert Telus (poseł PiS z regionu łódzkiego) podkreśla, że Zimoch to kolejna osoba, która widzi, że „to, co dzieje się w Platformie, jest złe, więc decyduje się odejść”.

Żądają zmian ws. obrazy uczuć religijnych. Mamy odpowiedź PiS

Opozycja poinformowała, że chce wykreślenia z Kodeksu karnego artykułu o obrazie uczuć religijnych. Tymczasem zapisy podobne do polskich obowiązują...

zobacz więcej

W rozmowie z portalem tvp.info wskazuje, że Tomasza Zimocha „znamy wszyscy dobrze z innych powodów, ale jeśli chodzi o politykę, to w regionie łódzkim nie było widać, żeby jakoś mocno angażował się on w politykę”. – Na pewno widać, że ma swoje zdanie, więc zamiast w to brnąć, wolał odejść – komentuje.

– Mówiąc wprost: Platforma Obywatelska tonie i kwestią czasu jest, aż rozpadnie się całkowicie. Odchodzący od Borysa Budki idą w różnych kierunkach, ale największa grupa pójdzie zapewne do Szymona Hołowni – przekonuje polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Sprawę odejścia Zimocha i ewentualny transfer do Polski 2050 skomentowała także inna z łódzkich posłanek Hanna Gill-Piątek, pierwsza parlamentarzystka Hołowni w Sejmie.

Zobacz także:  Saryusz-Wolski o wyroku TSUE: Bezprawny i pozatraktatowy

– Zawsze mówiłam, że Tomek będzie mile widziany, jeśli postanowi do nas dołączyć, ale postanowił być posłem niezrzeszonym. Jeśli będzie zdecydowany, podejmiemy z nim rozmowy – przyznała.

„W pustyni i w puszczy” dopiero w liceum? Poseł Lewicy oskarża o rasizm

Maciej Gdula z Lewicy uważa, że powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” powinna zniknąć z listy lektur szkolnych lub przynajmniej być...

zobacz więcej

Lubnauer o kłopotach Zimocha z grą zespołową


Do sprawy Tomasza Zimocha odniosła się też Katarzyna Lubnauer, pochodząca z Łodzi posłanka Koalicji Obywatelskiej.

– Wyraźnie nie odnalazł się w zespole, co jest dziwne, bo jak na człowieka, który tyle lat zajmował się sportem, powinien rozumieć, że w polityce, tak jak w sporcie, ważna jest gra zespołowa. On z tą grą zespołową miał kłopot. Często był też konfliktogenny – oceniła Lubnauer.

Zobacz także:  Jak Lewica głosowała ws. Żołnierzy Wyklętych w 2011 roku? Nie uwierzycie

Sam Zimoch przekonuje, że poza tym, co napisał na Facebooku, niewiele ma do dodania. Powtarza, że będzie posłem niezrzeszonym.

Dopytywany, czy planuje przejść do Polski 2050, odpowiada żartem: „A dlaczego nie do Solidarnej Polski? A może do Porozumienia Gowina?”.

▶Fair Play. Zawsze szczególnie ceniłem to w sporcie. Chcę cenić to i polityce. Dlatego, by być fair wobec WYBORCÓW,...

Opublikowany przez Tomasza Zimocha Wtorek, 2 marca 2021


Więcej o odejściu Tomasza Zimocha z KO znajdziesz  TUTAJ.

źródło:
Zobacz więcej