RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Łapówka za korzystną opinię. Biegły sądowy zatrzymany przez CBA

Mężczyźnie grozi nawet 8 lat więzienia (fot. Shutterstock/Atstock Productions)
Mężczyźnie grozi nawet 8 lat więzienia (fot. Shutterstock/Atstock Productions)

CBA zatrzymało pod centrum handlowym w Warszawie biegłego z zakresu leśnictwa. Mężczyzna chwilę wcześniej miał przyjąć drugą transzę łapówki za wydanie opinii korzystnej dla jednej ze stron w postępowaniu cywilnym przed sądem.

Cosa Nostra i nielegalne zakłady w internecie. Aresztowania także w Polsce

We Włoszech, Niemczech, na Malcie i w Polsce aresztowano 23 osoby powiązane z mafią z Sycylii i procederem nielegalnych zakładów - poinformował...

zobacz więcej

– Funkcjonariusze poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w wyniku zaplanowanych i skoordynowanych czynności zatrzymali biegłego sądowego wpisanego na listy sądów okręgowych. Mężczyznę ujęto w chwilę po przyjęciu drugiej transzy korzyści majątkowej, która miała stanowić wynagrodzenie za wydanie pozytywnej opinii w jednej ze spraw toczących się w Sądzie Okręgowym w Poznaniu – przekazał Wydział Komunikacji CBA.

Jak ustalono, opinia miała zostać złożona w postępowaniu cywilnym, w którym toczy się spór o zapłatę.

Zatrzymanie miało miejsce w poniedziałek po południu, na parkingu przy centrum handlowym przy ul. Modlińskiej w Warszawie. W środę mężczyzna został przesłuchany w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

– Biegłemu sądowemu prokurator przedstawił zarzut żądania, a następnie przyjęcia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w łącznej kwocie 19 800 zł. Podejrzany jest biegłym z zakresu leśnictwa, ogrodnictwa i sadownictwa – podała prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Mężczyzna przyznał się do zarzutów i złożył wyjaśnienia, których treść będzie weryfikowana. Wobec biegłego zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 40 tys. zł. Łapownictwo zagrożone jest karą do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Przeczytaj też: 
Przedsiębiorcy w rękach CBA. Kilkaset tysięcy złotych strat w budżecie

źródło:

Zobacz więcej