RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Politolog: Koronawirus to chiński Czarnobyl do dziesiątej potęgi

Skąd pochodzi COVID19? (fot. PAP)
Skąd pochodzi COVID19? (fot. PAP)

Pozwoliliśmy Chinom budować swoją narrację, triumfalnie zarządzać kryzysem koronawirusa. Koronawirus to chiński Czarnobyl do dziesiątej potęgi - powiedział w „Le Figaro” Francois Heisbourg, francuski politolog i specjalny doradca Fundacji Badań Strategicznych (FRS).

„Trzecia fala się rozpędza”. Jest decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych

Trzecia fala epidemii się rozpędza. Na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego została podjęta decyzja o uruchomieniu szpitali...

zobacz więcej

„Chiny uwolniły się od jakiejkolwiek odpowiedzialności za pandemię” – uważa politolog i podkreśla, że Chińczycy surowo ukarali kraje, które domagały się bezstronnego międzynarodowego śledztwa w sprawie pochodzenia koronawirusa. M.in. na Australię nałożyli sankcje gospodarcze i zablokowali import.

„Debata na temat jego pochodzenia jest otwarta, dotyczy kwestii fundamentalnych i jest potencjalnie wybuchowa, bo nie wiemy, jak powstał ten koronawirus” – przypomina politolog. W jego opinii tylko były prezydent USA Donald Trump odważył się publicznie mówić o „chińskim pochodzeniu SARS-CoV-2”.

Skąd się wziął COVID19?


Laboratorium badające wirusy zbudowane zostało w Wuhan z pomocą francuskich naukowców, ale Francja została wykluczona później ze współpracy z chińskimi naukowcami z tek placówki – zaznacza Heisbourg.

„Na świecie nie ma więcej niż cztery lub pięć laboratoriów z tak dużym doświadczeniem w dziedzinie wirusologii. Chińczycy mają wszystkie narzędzia do przeprowadzania dochodzenia i dowiedzenia się, skąd pochodzi koronawirus. Ale oni nie zrobili nic poza ukrywaniem prawdy” – argumentuje.

Czytaj więcej: Nowy wariant koronawirusa. Radny Nowego Jorku apeluje, by nie wpadać w panikę

Heisbourg nie wyklucza, że epidemia SARS w 2003 r., a zatem wirusa, który również pojawił się w Chinach, mogła wybuchnąć w sposób, który nie był naturalny.

źródło:

Zobacz więcej