RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Profanacja kościoła w Myślenicach. Zatrzymano cztery osoby

Zatrzymanie podejrzanych o profanację kościoła w Myślenicach (fot. myslenicka24.pl; Shutterstock)
Zatrzymanie podejrzanych o profanację kościoła w Myślenicach (fot. myslenicka24.pl; Shutterstock)

Policjanci zatrzymali w środę czworo mieszkańców powiatu myślenickiego, podejrzanych o profanację i uszkodzenie mienia w Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej. To dwie kobiety i dwóch mężczyzn w wieku od 17 do 20 lat – poinformowano.

Myślenice. Grupa osób próbowała wedrzeć się do kościoła

Do zdarzenia doszło w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej w woj. małopolskim. – Z nagrań, które widziałem, wynika, że mogła to być grupa około...

zobacz więcej

Zajście, do którego doszło we wtorek wieczorem, trwało około pół godziny i zarejestrowały je kamery monitoringu. Młodzi ludzie próbowali wejść do kościoła. Gdy im się to nie udało, weszli na mury otaczające świątynię, a później butelką uszkodzili znajdujące się na elewacji epitafium.

Na miejsce skierowano patrole policji, które sprawdziły potencjalne drogi ucieczki sprawców. Nie zostali oni jednak złapani. „Następnie przyjęto oficjalne zgłoszenie, przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczono nagrania monitoringu, które poddano analizie” – poinformowała policja.

Zdarzenie zakwalifikowano wstępnie jako uszkodzenie mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz obrazę uczuć religijnych. Za to grozi sprawcom od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: Dewastacja kościoła św. Augustyna w Warszawie. Kim są sprawcy?

W środę zatrzymano 4 mieszkańców powiatu myślenickiego w wieku od 17 do 20 lat, którzy brali udział w tym zdarzeniu. Są to dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Rola poszczególnych osób w akcie dewastacji zabytku jest weryfikowana.

Ze względu na dobro prowadzonego postępowania policja nie podaje więcej szczegółów.

Czytaj także: Miała podpalić kościół w Lublinie. Zatrzymano 34-letnią kobietę

 

źródło:
Zobacz więcej