RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nawalny przekazał pierwszą wiadomość z miejsca uwięzienia. Pisze, z kim jest w celi

Wiadomość od Aleksieja Nawalnego z więzienia  (fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)
Wiadomość od Aleksieja Nawalnego z więzienia (fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

Aleksiej Nawalny przekazał w środę pierwszą wiadomość od czasu, gdy został zabrany z aresztu w Moskwie do miejsca, gdzie ma odbywać karę pozbawienia wolności. Na Instragramie opozycjonisty ukazała się informacja, że jest w areszcie w miejscowości Kolczugino.

Upokorzyli Borrella, skazali Nawalnego i grożą. Kreml podbija negocjacyjną stawkę

Podczas gdy w Unii Europejskiej wciąż są państwa – i to niestety najbardziej wpływowe – które wierzą w możliwość resetu relacji z Moskwą, Kreml...

zobacz więcej

Wcześniej media wymieniały ten areszt śledczy jako miejsce przejściowe w trakcie przewożenia Nawalnego do kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim.

Nawalny przekazał z aresztu, że nie otrzymuje listów i o tym, co się wydarzyło, wie teraz jeszcze mniej niż w moskiewskim areszcie. Nie może też zamawiać jedzenia ze sklepu więziennego. Polityk jest w jednej celi z więźniami skazanymi za kradzieże i oszustwa.

Komunikat na Instagramie poprzedziły pogłoski, że Nawalny będzie odbywać wyrok w kolonii karnej w miejscowości Pokrow w obwodzie włodzimierskim. W niedzielę działacze komisji społecznej monitorującej więzienia powiadomili, powołując się na więźniów, że Nawalny już tam przybył. Oficjalnie tego nie potwierdzono; władze wciąż nie informują, gdzie znajduje się Nawalny.

Kolczugino w obwodzie włodzimierskim znajduje się około 70 km od kolonii karnej w Pokrowie, według obrońców praw człowieka - jednego z surowszych zakładów penitencjarnych.

Czytaj także: Niemiecki rząd: Sankcje wobec Nord Stream 2 są ingerencją w suwerenność UE

Władze Rosji potwierdziły wysłanie Nawalnego do kolonii karnej

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został wysłany do kolonii karnej – podała agencja RIA Nowosti, powołując się na szefa Federalnej Służby...

zobacz więcej

Komunikat na Twitterze


Ponadto na Twitterze Nawalnego ukazał się komunikat potwierdzający, że jego adwokatom udało się z nim zobaczyć. „Aleksiej jest w areszcie śledczym Kolczugino (…). Jest w znakomitym nastroju i przekazuje wszystkim pozdrowienia” – głosi komentarz.

Jeden z adwokatów Wadim Kobziew na swoim Twitterze potwierdził, że Nawalny nie może otrzymywać listów i „jest całkowicie izolowany”. Polityka umieszczono w celi z dwoma współwięźniami, przy czym nie zapewniono im ani lodówki, ani nawet czajnika - przekazał adwokat.

Władze Rosji skrytykowały w środę sankcje nałożone na Moskwę przez Zachód w odpowiedzi na uwięzienie Nawalnego. Zapowiedziały też, że Rosja odpowie na nie własnymi restrykcjami.

Czytaj także: Nawalny już nie jest więźniem sumienia AI. Mówił, że migranci to „karaluchy”

 

źródło:

Zobacz więcej