RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Igrzyska w Tokio bez kibiców z zagranicy? Wkrótce decyzja MKOl

Tokio będzie organizatorem igrzysk po raz drugi w historii (fot. Stanislav Kogiku/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Tokio będzie organizatorem igrzysk po raz drugi w historii (fot. Stanislav Kogiku/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Japoński rząd zamierza zorganizować igrzyska olimpijskie w Tokio bez udziału widzów z zagranicy, gdyż obawia się, że mogliby oni roznosić koronawirusa – podał w środę portal Mainichi, powołując się na kilka anonimowych źródeł.

Szef organizatorów igrzysk w Tokio: Odbędą się bez względu na koronawirusa

Letnie igrzyska olimpijskie w Tokio odbędą się niezależnie od tego, w jakim kierunku będzie się rozwijać pandemia koronawirusa – poinformował szef...

zobacz więcej

Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w marcu po dyskusjach z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl) – przekazały te źródła.

Czy kibice obejrzą igrzyska z trybun?


Według Mainichi japońskie władze rozważają możliwość dopuszczenia do wydarzeń sportowych publiczności z Japonii i zastanawiają się, ile osób będzie mogło zasiąść na widowni.

„W obecnych warunkach nie możemy przyjąć widzów z zagranicy” – powiedziało dziennikowi „Mainichi Shimbun” źródło zbliżone do japońskiego rządu.

W Tokio i trzech okolicznych prefekturach obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w celu opanowania trzeciej fali pandemii koronawirusa. Premier Japonii Yoshihide Suga oświadczył w środę, że rozważa przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne dwa tygodnie.

Koronawirus i ludobójstwo. Jak Tokio traciło igrzyska olimpijskie

Tokio szykowało się już do przyjęcia olimpijczyków. Choć sytuacja była napięta, Międzynarodowy Komitet Olimpijski potwierdził, że to Japonia ugości...

zobacz więcej

Granice Japonii pozostają zamknięte dla większości obcokrajowców nieposiadających pozwoleń na stały pobyt w tym kraju.

Igrzyska w Tokio miały się pierwotnie odbyć w 2020 r., ale zostały przełożone z powodu pandemii COVID-19. Zgodnie z obecnym planem mają się rozpocząć 23 lipca.

Japończycy nie chcą igrzysk


Sondaże opinii publicznej wskazują tymczasem, że większość Japończyków wciąż jest przeciwnych organizacji igrzysk tego lata, choć sprzeciw społeczny maleje.

W badaniu przeprowadzonym między 18 stycznia a 25 lutego przez dziennik „Yomiuri Shimbun” 70 proc. ankietowanych oświadczyło, że są „zainteresowani igrzyskami”, ale 58 proc. respondentów opowiedziało się przeciwko ich organizacji w tym roku z powodu Covid-19.

W tym samym badaniu 91 proc. uczestników oceniło, że jeśli impreza odbędzie się zgodnie z obecnym planem, udział publiczności powinien być ograniczony do minimum albo nie powinno jej być wcale.

źródło:

Zobacz więcej