RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kierowca na Białorusi uciekając spod pałek omonowców potrącił jednego z nich. Usłyszał wyrok

Alaksandr Łukaszenka (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)
Alaksandr Łukaszenka (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)

Na 4 lata więzienia skazano na Białorusi kierowcę, który potrącił funkcjonariusza. Na nagraniu z tego zdarzenia widać, że ruszył, gdy funkcjonariusze OMON zaatakowali jego auto – poinformował Andrzej Poczobut, członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi.

Łukaszenka zwolnił syna z funkcji doradcy

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zwolnił swojego syna Wiktara ze stanowiska prezydenckiego doradcy ds. bezpieczeństwa. 26 lutego Wiktar...

zobacz więcej

Skazany kierowca tłumaczył, że zaczął uciekać, ponieważ w samochodzie była jego żona. „Bałem się o nią, dlatego uciekałem” – mówił.

Jak przekazał Poczobut, mężczyzna po zatrzymaniu przez milicję miał być bity do utraty przytomności. Funkcjonariusze mieli też wkładać mu pistolet do ust.

 
Na Białorusi codziennie zapadają nowe wyroki, w tym kary więzienia dla uczestników protestów. M.in. w Żłobinie mężczyzna został skazany na trzy lata więzienia za „rzucenie co najmniej jednym kamieniem w samochód milicji”. Za rzekome „rzucenie co najmniej trzema nieustalonymi przedmiotami w stronę ulicy i samochodu milicji” na 4,5 roku więzienia skazano Ryhora Dawydaua w Mińsku.

Kobieta, która w czasie brutalnego zatrzymania w Mińsku ugryzła omonowca, została skazana na 8 miesięcy więzienia (prokuratura wnioskowała o dwa lata). W sądzie kobieta broniła się, że „nie zrobiła tego specjalnie”, była przerażona, o czym świadczy fakt, iż „bezwolnie oddała mocz”.

źródło:
Zobacz więcej