RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Profesor Jerzy Limon (fot. PAP/Piotr Wittman)
Profesor Jerzy Limon (fot. PAP/Piotr Wittman)

W wieku 70 lat w jednym z gdańskich szpitali zmarł nad ranem prof. Jerzy Limon, anglista, pisarz, tłumacz, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – poinformowała rzeczniczka prasowa GTS Magdalena Hajdysz.

Zmarł wybitny historyk sztuki prof. Wiesław Juszczak

W wieku 88 lat zmarł Wiesław Juszczak, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk –...

zobacz więcej

Przyczyną śmierci naukowca był koronawirus.

Jerzy Limon urodził się 24 maja 1950 r. w Malborku. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie i uniwersytetu w Poznaniu, gdzie do 1975 r. studiował filologię angielską i historię. W latach 1975-80 wykładał literaturę w Instytucie Filologii Angielskiej na uniwersytecie w Poznaniu, od 1979 r. był doktorem.

W 1980 r. rozpoczął pracę w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego; od 1985 r. doktor habilitowany, od 1993 profesor tytularny. W okresie 1983-93 wicedyrektor Instytutu Anglistyki UG, od 1993 – kierownik Zakładu Historii Literatury i Kultury Angielskiej (obecnie Zakład Literatury Brytyjskiej).

Zobacz także: Zmarł aktor Mariusz Puchalski. „Będziemy pamiętać, słyszeć jego charyzmatyczny głos” 

Wykładał gościnnie m.in. w Hunter College, University of Delaware, University of Colorado, Shakespeare Institute w Waszyngtonie. Stypendysta m.in. British Council (1984-85), Folger Shakespeare Library (1987-88), Fundacji Alexandra von Humboldta (1991-92).

Pożegnanie Marii Koterbskiej. „Odeszła od nas wielka dama polskiej piosenki” [WIDEO]

Maria Koterbska spoczęła w piątek na cmentarzu parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Wicepremier prof. Piotr Gliński w specjalnym liście napisał o...

zobacz więcej

Od 1989 r. prezes Fundacji Theatrum Gedanense, stawiającej sobie za cel przywrócenie pamięci o obecności w Gdańsku teatru elżbietańskiego, do końca XVIII wieku. Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od jego powstania w 2014 r.

Członek Polskiej Akademii Umiejętności, członek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Międzynarodowego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, ZAiKS-u, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Autor licznych publikacji naukowych m.in. „Gentlemen of a Company. English Players in Central and Eastern Europe, c. 1590 – c. 1660 (1985, 2009), „Gdański teatr elżbietański” (1989), „The Masque of Stuart Culture” (1990), „Między niebem a sceną. Przestrzeń i czas w teatrze” (2002), „Brzmienia czasu. O aktorstwie i mowie scenicznej” (2011).

Zobacz także: Nie żyje Judyta Turan, aktorka znana z takich seriali jak „M jak miłość” czy „Klan” 

Śmierć kolejnego aktora „Świata według Kiepskich”. Stanisław Wolski miał 72 lata

Nie żyje Stanisław Wolski. Związany głównie z Wrocławiem aktor zmarł w czwartek w wieku 72 lat – poinformował wrocławski Teatr Kalambur. Artysta...

zobacz więcej

Był autorem wielu przekładów z języka angielskiego.

Był też autorem powieści „Muenchhauseniada” (1980), „Kaszubska Madonna” (1991), „Wieloryb” (1998), „Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy” (2001).

W 2006 r. otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2006) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).

We wrześniu 2014 r. w związku z otwarciem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, królowa Elżbieta II przyznała mu za zasługi dla brytyjsko-polskiej współpracy kulturalnej Honorowy Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera.

źródło:

Zobacz więcej