RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Miliarder szuka chętnych do wspólnego lotu wokół Księżyca

Miliarder szuka chętnych do wspólnego lotu (fot. Shutterstock/vovan)
Miliarder szuka chętnych do wspólnego lotu (fot. Shutterstock/vovan)

Japoński miliarder Yusaku Maezawa w 2023 r. zamierza odbyć prywatną podróż wokół Księżyca kosmicznym statkiem SpaceX. Poszukuje ośmiu towarzyszy podróży; zostaną wyłonieni w konkursie.

Bryan Adams w nietypowej kominiarce. „Uczcił” lądowanie marsjańskiego łazika

Popularny na całym świecie rockman w zaskakujący sposób odniósł się do sukcesu misji NASA „Mars 2020”. Po wylądowaniu łazika Perseverance...

zobacz więcej

Agencja Reutera podała, że w wyprawie, która będzie pierwszym tego typu komercyjnym przedsięwzięciem, ma wziąć udział 10-12 osób, z czego osiem wyłonionych zostanie w konkursie. Głównym kryterium ich wyboru będzie umiejętność w „przesunięciu granic” w dziedzinach, w których na co dzień się specjalizują.

Ważną cechą, której oczekuje się od kandydatów, jest zdolność do pracy zespołowej. 21 marca rozpoczną się rozmowy z kandydatami. Na maj przewidziano dla wybranych badania lekarskie.

– Mam nadzieję, że odbędziemy z naszą ekipą bardzo przyjemną wyprawę. Poszukuję osób z różnych środowisk – powiedział miliarder.

Oba prototypy eksplodowały


Początkowo Maezawa zamierzał też wziąć ze sobą artystów; jest znanym kolekcjonerem dzieł sztuki.

Przedsiębiorca, który jest założycielem największego japońskiego sklepu online Zozotown, pokryje całkowity koszt podróży pojazdem SpaceX. Dwa ostatnie prototypy tego wehikułu eksplodowały podczas testów, co podkreśla ryzyko, z jakim miliarder i jego towarzysze będą musieli się zmierzyć podczas podróży kosmicznej.

Zobacz także: Naukowcy zszokowani zdjęciami NASA. To nie Mars – tym razem chodzi o Rosję

źródło:

Zobacz więcej