RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dwie lokalizacje dla elektrowni jądrowej w Polsce. Naimski mówi też o Bełchatowie

Gdzie powstanie w Polsce pierwsza elektrownia atomowa? Są dwie lokalizacje (fot. Shutterstock/TTstudio, zdjęcie ilustracyjne)
Gdzie powstanie w Polsce pierwsza elektrownia atomowa? Są dwie lokalizacje (fot. Shutterstock/TTstudio, zdjęcie ilustracyjne)

Elektrownie węglowe w Polsce będą zastępowane innymi źródłami energii: OZE i energetyką atomową. Pełnomocnik rządu ds. energetyki Piotr Naimski poinformował, że już w 2033 roku planowane jest pierwsze uruchomienie reaktora jądrowego. Dla tej elektrowni – dodał –rozpatrywane są dwie lokalizacje, obie na Pomorzu Gdańskim. Jest też pomysł na kolejny tego typu zakład – w tym kontekście Naimski wskazuje na Bełchatów.

Minister klimatu: Budowa elektrowni jądrowej od 2026 r., pierwszy reaktor w 2033

Minister klimatu Michał Kurtyka ocenia, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce powinna ruszyć w 2026 r., pierwszy reaktor – w 2033 r., a...

zobacz więcej

W październiku 2020 r. została zawarta polsko-amerykańska międzyrządowa umowa o współpracy w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce. Kilka dni temu – o czym informował we wtorek Naimski – zakończył się proces zatwierdzania tej umowy.

Pełnomocnik rządu ds. energetyki w środę na antenie RMF FM mówił o tym, że z uwagi na rosnące koszty prądu pochodzącego z węgla, tego typu elektrownie będą zamykane i zastępowane innymi, a proces jest rozłożony na kilkadziesiąt lat.

Elektrownia atomowa w Polsce


Mocnym fundamentem przyszłej energetyki w Polsce mają być właśnie elektrownie atomowe. Piotr Naimski pytany o lokalizację pierwszej z nich przyznał, że będzie to na Pomorzu Gdańskim.

– Tam są rozpatrywane dwie lokalizacje: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec. Dla tych miejsc jest opracowywany raport lokalizacyjny. Przewidujemy, że pierwszy reaktor będzie uruchomiony w 2033 roku – wyjaśnił minister. Rozpatrywane są także miejsca pod kolejne elektrownie w innych częściach Polski, bowiem plany rządu zakładają budowę sześciu reaktorów atomowych. Jedną z prawdopodobnych lokalizacji – wynika z informacji przekazanych przez Naimskiego – jest Bełchatów, gdzie teraz mieści się największa w Polsce elektrownia węglowa. Trzecia elektrownia mogłaby powstać z kolei w Pątnowie koło Konina.

Zobacz także: Niemcy chcą mieć głos w sprawie polskiej elektrowni atomowej

źródło:
Zobacz więcej