RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spotkanie prezesa PiS z koalicjantami. Jakie scenariusze leżą na stole?

Kulisy spotkania prezesa PiS z koalicjantami (fot. PAP/Mateusz Marek)
Kulisy spotkania prezesa PiS z koalicjantami (fot. PAP/Mateusz Marek)

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel podkreślił, że szczegóły rozmów szefa partii Jarosława Kaczyńskiego z szefami – Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą i Porozumienia Jarosławem Gowinem pozostają pomiędzy „panami biorącymi udział w rozmowie”. Wyraził też nadzieję, że dojdzie do porozumienia.

Kaczmarczyk: Opozycja wyolbrzymia nawet najmniejszą różnicę zdań w Zjednoczonej Prawicy

Sejm zdecydował w czwartek, że wysłucha informacji wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego ws. procedury...

zobacz więcej

We wtorek po południu prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem. Jak przekazał jeden z polityków Zjednoczonej Prawicy, znający kulisy spotkania, odbyło się ono w dobrej atmosferze. Z kolei w poniedziałek – jak informował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś (Solidarna Polska) – odbyła się rozmowa Kaczyńskiego z szefem SP Zbigniewem Ziobrą.

Fogiel był pytany o rezultaty tych spotkań w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

– Ale jak słyszymy, mówią to źródła zbliżone do zaproszonych gości, rozmowy odbywały się w dobrej atmosferze. Przede wszystkim najważniejsze jest to, że rozmawiamy – podkreślił.

Rozmowy w dobrej atmosferze


Fogiel nawiązał też do niedawnego wywiadu, którego udzielił szef PiS. Kaczyński powiedział m.in., że Polska stoi dzisiaj przed ogromną szansą, a warunkiem jej wykorzystania jest jedność obozu Zjednoczonej Prawicy. Mówił, że każdy, kto rozbija dzisiaj prawicę, „działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie i przeciw polskim wartościom”. Fogiel wyraził nadzieję, że słowa Kaczyńskiego o rozbijaniu Zjednoczonej Prawicy „trafiły na podatny grunt”. – Liczę, że wszystkie ewentualne wątpliwości będą wyjaśnione i będziemy mogli zająć się sprawami najważniejszymi – dodał.

Spotkanie na szczycie Zjednoczonej Prawicy. „Koalicja trwa”

W poniedziałek wieczorem liderzy Zjednoczonej Prawicy spotkali się w ramach prezydium rządu, by omówić funkcjonowanie koalicji. Spotkanie...

zobacz więcej

Dopytywany o zapowiedzi polityków Solidarnej Polski, że ugrupowanie nie zagłosuje za unijnym Funduszem Odbudowy, odparł, że rozmowy na ten temat będą prowadzone. Zwrócił uwagę, że SP mówiła o tym od zakończenia ubiegłorocznego szczytu UE.

– Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia – powiedział, dodając, że instrument ten uzyska większość w parlamencie. – Co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości – podkreślił.

Pytany, czy brak poparcia SP w tej sprawie oznaczałby koniec koalicji, Fogiel odparł, że takie scenariusze nie leżą na stole. – Najważniejsze jest, by plan odbudowy został przyjęty i skierowany do Komisji Europejskiej – podkreślił. Jak mówił, pozwoli on nam szybki powrót na ścieżkę rozwoju.

Jakie scenariusze leżą na stole?


– Wierzę, że Zjednoczona Prawica będzie rządzić w sposób niezakłócony do najbliższych wyborów parlamentarnych, co najmniej – powiedział.

Zaznaczył, że w polityce możliwe są jednak różne scenariusze i „gdyby tak się stało, że jakiś będzie należało rozważać, to wybierzemy najlepszy”.

Fogiel podkreślał też, że „Zjednoczona Prawica prowadzi politykę nakierowaną na polski interes narodowy”.

– Na to, aby przede wszystkim dbać o polskich obywateli i wyniki pokazują, że robimy to dobrze. Wszystkie statystyki pokazują, że mamy wzrosty albo jesteśmy i tak na czele Europy, kiedy wszyscy odnotowują spadki. Obiektywnie rzecz biorąc, nasze działania są korzystne dla Polski – mówił.

źródło:

Zobacz więcej