RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Facebook poszedł na ugodę. Wypłaci użytkownikom miliony dolarów

Ugoda dotyczy 1,6 mln użytkowników Facebooka (fot. Shutterstock/sp3n)
Ugoda dotyczy 1,6 mln użytkowników Facebooka (fot. Shutterstock/sp3n)

Sąd federalny zatwierdził ugodę między Facebookiem a użytkownikami serwisu, dotyczącą naruszenia stanowego prawa o ochronie prywatności przez internetowego giganta. Na mocy tej ugody firma wypłaci łącznie 650 mln dolarów internautom ze stanu Illinois.

Skuteczna presja. Facebook wycofał się z blokowania promocji hospicjum

Absurdalne postępowanie Facebooka zmienione. Po wielu wpisach domagających się odblokowania reklamy Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego...

zobacz więcej

Ugoda, która kończy pozew zbiorowy przeciwko Facebookowi, została zatwierdzona w ubiegłym tygodniu. Sprawa ma jednak swój początek w 2015 roku, gdy jeden z użytkowników pozwał platformę za gromadzenie i przechowywanie skanów twarzy użytkowników bez poinformowania o tym fakcie i ich zgody. Jak wskazywano, naruszało to prawo stanu Illinois dotyczące prywatności.

Facebook podpowiadał, a nie powinien


Całe zamieszanie wywołał program „tag suggestions” – który skanował twarze na zdjęciach użytkowników i oferował wskazówki dotyczące tego, kim może być dana osoba.

W 2018 roku do sprawy dołączyli kolejni użytkownicy, a pozew przyjął charakter zbiorowy.

Sprawa dotyczy 1,6 mln użytkowników


Na mocy zawartej pod koniec lutego tego roku umowy trzech głównych powodów otrzyma po 5 tys. dolarów, a pozostali użytkownicy – 1,6 mln osób ze stanu Illinois – którzy pozwali Facebooka, otrzymają co najmniej 345 dol. każdy. Jay Edelson, adwokat, który złożył pierwszy z pozwów, powiedział „Chicago Tribune”, że ugoda to „wielka sprawa” i dodał, że czeki od Facebooka zostaną dostarczone w ciągu dwóch miesięcy.

Zobacz także: Lewica, tytani biznesu i liberalne media wspólnym spiskiem pokonali Trumpa

źródło:
Zobacz więcej