RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nieurodzaj na nowe firmy

W styczniu 2021 r. zarejestrowano w Polsce 3,5 tys. nowych spółek (fot. Shutterstock/ronstik)
W styczniu 2021 r. zarejestrowano w Polsce 3,5 tys. nowych spółek (fot. Shutterstock/ronstik)

W styczniu 2021 r. zarejestrowano w Polsce 3,5 tys. nowych spółek – o 27 proc. mniej niż rok wcześniej. Nowych indywidualnych biznesów też ubyło – pisze „Puls Biznesu”.

Specjaliści IT uciekają z Białorusi. Połowa wybiera Polskę

Prawie połowa białoruskich specjalistów z branży IT opuszczających swój kraj wybiera Polskę – poinformował cytowany w komunikacie GovTech premier i...

zobacz więcej

„Niestety nowy rok przynosi dość niepokojące wieści z rejestrów nowych przedsiębiorców. O ile w ubiegłych miesiącach sytuacja była stabilna, o tyle w styczniu 2021 r. nastąpiło wyraźne tąpnięcie w zakładaniu spółek i indywidualnych działalności gospodarczych. Pierwszych w Krajowym Rejestrze Sądowym pojawiło się 3,5 tys., co oznacza duży spadek w stosunku do stycznia 2020 r. (o 1,3 tys.) i poprzednich lat” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Gazeta donosi, że w ubiegłym roku mniej spółek niż teraz powstało tylko po wiosennym lockdownie (kwiecień – 2,9 tys., maj – 3,2 tys.) i pyta, skąd wziął się nagły spadek rejestracji.

Spółki komandytowe a kwestia opodatkowania


„Moim zdaniem wiąże się to z nałożeniem opodatkowania na spółki komandytowe z początkiem 2021 r. Do niedawna rejestracji 90 proc. spółek komandytowych towarzyszyła rejestracja spółek z o.o., które w celu ograniczenia ryzyka gospodarczego i podatkowego zostawały komplementariuszami. Ponieważ takie połączenie nie przynosi już korzyści podatkowych, rejestruje się tylko jedną spółkę z o.o.” – wyjaśnia cytowany w „Pulsie Biznesu” Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (CIDG).

Zobacz także: Zmiany w prawie antymonopolowym pozwolą eliminować nieuczciwe praktyki z rynku Według gazety tąpnięcie obserwujemy też w rejestrach indywidualnych działalności gospodarczych. W styczniu 2021 r. powstało ich 23,4 tys., czyli o 14 proc. mniej niż w styczniu 2020 r. Więcej osobistych biznesów pojawiło się też w analogicznym okresie trzech poprzednich lat.

„Liczba rejestracji indywidualnych działalności jednak często się waha, a zmiany trudno jednoznacznie powiązać ze stanem gospodarki” – zastrzega dziennik.

źródło:

Zobacz więcej